Çocuğumun Başarılı Olması İçin Neler Yapmalıyım

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çocuğun Başarılı Olması İçin Neler Yapılmalıdır

Her anne baba için çocuğu çok özeldir ve iyi bir eğitim alarak ileride başarılı bir birey olarak iş hayatına katılmalarını isterler. Ancak bunun için çocukların çalışması kadar ebeveynlerinin de çocukları için gayret etmelidir. Bu yazımızda çocukların başarılı olması için ebeveynlerin ve meb personel adı altında çalışan öğretmen kişilerin neler yapması gerektiğinden bahsedeceğiz.Başarmak için çalışmak şarttır. Bu yüzden çocuğun çalışma ortamının düzenli, temiz ve havadar olması gerekir. Bir velinin çocuğu için bu çalışma koşullarını sağlaması başarı için ön şarttır.
Özellikle küçük çocuklar ilkokul zamanlarında yeni bir şeyler öğrenerek hayatın farkına varmaya başlar. Bu dönemde velilerin çocuklarının yanlarında durarak sordukları soruları -onlara göre saçma olsa bile- samimiyetle cevap vermeleri çocuk gelişimi açısından oldukça önemlidir.
Bu süreçte çocuğun hafızasının geliştirilmesi başarının önemli faktörlerinden biri olacaktır. Bilgilerin hafızada kalması çocukların sınavlarında iyi sonuçlar almasını sağlar. Hafıza, görsel olayları daha çok akılda tuttuğu için çocukların eğitiminde görsel materyallerin kullanılması öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Çalışma odasında kullanılacak duvar boyası bile çocuğun dikkatini dağıtması veya toplaması üzerinde etkilidir.
Eğitimde disiplini sağlamak çocuğun hayatı boyunca kurallara bağlı ve sistematik çalışmasını sağlayacaktır. Bu da doğal olarak başarıyı getirecektir. Küçük yaşlardan itibaren çocukların belli kurallara göre eğitilmeleri gereklidir. Kuralların küçük yaşlarda öğrenilmesi ileriki yaşlarda bir alışkanlık haline geleceğinden bu eğitim ihmal edilmemelidir. Çocuğa zamanı iyi kullanma eğitimi verilerek ders ve eğlence zamanlarının buna göre ayarlanması çocukların okul hayatlarında daha başarılı olmasını sağlar.
Çocuğun kendini değerli hissetmesi daha çok çalışmasını ve daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden çocuğunuz size bir şey anlatmaya çalıştığında mutlaka onu dinleyin. Onun fikirlerini önemsediğinizi belli edin. Bu durum çocuğun özgüvenini arttırır ve sosyal hayatta da başarılı bir birey olmasına yardımcı olur.

Kaynak: MEB
 

Üst