Coca Colayı Kim Buldu? Coca Colayı Bulan Kimdir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Coca Colayı Kim Buldu? Coca Colayı Bulan Kimdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Coca Colayı Kim Bulmustur ? Coca Colayı Kim Buldu ?


  Bu gün dünyanın en çok tanınan içecek markalarından biri olan Coca Cola, güzel tadı ve canlandırıcı etkisi nedeniyle insanlar tarafından çok sevilmektedir. 1886 yılında tanıtılan bu içecek Coca Cola Company tarafından imal edilmiştir. Bu gün Klasik, Diet Coke, Zero, Vanilla gibi farklı tatlarda sunulan içeceği bulan kişi ve tarihine bir göz atalım.

  1886 yılında insanların beğenisine sunulan bu ürünü 1885 yılında icat eden kişi John S Pemberton’dur. Ürünün özgün adını (Pemberton’s French Wine Coca) Pemberton’un Kokalı Fransız Şarabı adlı içecekten almıştır. İlk olarak kokain yaprağı ve fransız şarabının karışımı olan alkollü içecekti. ürünün geliştirilmesinde hedeflenen amaç iktidarsızlık, baş ağrısı ve nevrastani gibi hastalıkları tedavi etmekti. Aynı şekilde ürün dispepsi ve morfin bağımlılığının tedavisinde kullanıldı.
  Pemberton Georgia Columbusta kimyager ve eczacı olarak çalışıyordu. O zamanlarda kokainli şarap yapmak gibi bir projesi vardı. Kendi özel geliştirdiği formul ve karışımlarla Pemberton’s French Wine Coca’yı 1885 de icat etti. Kola özütü, şarap ve koka yaprağı karışımından oluşan ürününü bir yıl sonra piyasaya sürdü. Fakat Atlanta yasaları nedeniyle üründe kullanılan kokain yaprağı ve alkol başına dert oldu. Bu nedenle ürünün alkolsüz ve varyantı üzerinde çalışmalar başladı.
  O zamanların ünlü pazarlama uzmanı Frank Mason Robinson ürüne Coca Cola adını verdi. Pemberton bu markayı günümüzde halâ kullanılmakta olan imza ile birlikte Amerikan Patent Dairesine tescil ettirdi. Pemberton yeni ürünü ile ilgili yaptığı reklamlarda ferahlatıcı, canlandırıcı ve lezzetli dahası içenlere sağlık açısından faydalı olduğunu iddia etti. Bu formulün insanları sakinleştirdiğini, bitkinlik ve baş ağrısını tedavi ettiğini ön plana çıkarmaya çalıştı.
  Amerikalı girişimci Asa Griggs Candler 1891 yılında Coca Cola’yı satın aldı. Tüm hakları ve Pemberton’un reçetesini satın almak için 2300 dolar ödedi. Şirket 1892′de The Coca-Cola Company adıyla sermayesi 100.000 dolar olarak anonim şirkete çevrildi. Candler bütün haklarını şirkete devredip karşılığında 1.000 hissenin yarısını aldı. Coca Cola ilk kez 1894 yılında şişe olarak satılmaya başladı.
  1900 lü yılların başında Coca Cola’nın içerdiği koka yüzünden uyuşturucu bağımlılığına neden olduğu konusundaki saldırılar arttı. Asa Griggs Candler, Coca Cola’nın kokainden eser elementler içerdiğini itiraf ettiği bir duyuru yayınlattı. Aynı anda, şirketi tarafından üretilen Coca-Cola tüketimine bağlı bir tek kokain bağımlılığı vakası ortaya çıktığı takdirde, işini derhal bırakacağına ilişkin dokuz yıl önce verdiği sözü yineledi. Tartışmaların ardı arkası kesilmeyince Coca Cola’nın içeriği 1905′te hafif değiştirildi. İçeriğinde bulunan kokain elementleri tamamen çıkartıldı.
  1905 yılında içeceğin reklamlarında bir beyzbol yıldızının oynaması ile spor ile olan ticari bağlar arttı. Dünya savaşından hemen sonra şirket, Pasifik, Afrika ve Avrupa’da şişeleme tesisleri kurmaya karar verdi. Bu atılım ürünün uluslararası düzeyde tanıtımının başlangıcı oldu.
  1917′ yılında Asa Griggs Candler alkolsüz içecek işinden çekilerek politikaya atıldı ve Atlanta Belediye başkanlığına seçildi. Hisselerini ailesine devretti ve aynı yıl içinde Atlanta’da öldü.
  Ailesi, Asa Griggs Candler’in ölümünden sonra 1919 da Coca Cola Company’i 25 milyon dolara Atlanta’nın bir bankalar konsorsiyumuna sattı. Dört yıl sonra Robert Woodruff yönetici olarak şirketin başına geçti. Robert Woodruff yaptığı yatırımlar, reklam ve geliştirmelerle CocaCola’yı uluslararası düzeyde ferahlatıcı tek içecek haline getirmeyi başardı.
  Yıllar ilerledikçe ürünün bir çok çeşidi piyasaya sürüldü. 1983 de Kafeinsiz Coca Cola duyuruldu. 1985 de Coca Cola Cherry sunuldu ve 2005 yılına kadar piyasada kaldı. Yine aynı yıl New Coke piyasaya sürüldü. 2001 yılında Coca Cola Lemon özellikle Amerika, ingiltere ve Finlandiya başta olmak üzere bir çok ülkede duyuruldu. Sırasıyla 2006 da Coca Cola Citra, 2007 de Coca Cola Orange, 2008 yılında Coca Cola Classic adlı çeşitler piyasaya sunuldu.
  Coca Cola’nın ülkemizde Klasik, Diet ve Zero olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ekim 2011

Yükleniyor...
Benzer Konular - Coca Colayı Buldu Forum Tarih
Coca Cola Logosunun Anlamı Konu Dışı Başlıklar 2 Haziran 2011
Coca Colada Alkol Var Mı Seviyeli-Ciddi Konular 17 Şubat 2011
Üçocak Haberci İlköğretim Okulu Arıcak Elazığ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Ekim 2010
Ucocak İlköğretim Okulu Arıcak Elazığ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Ekim 2010
Kireçocağı Köyü Seyhan Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş