Clarence Darrow Kimdir? Biyografisi Resimleri

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 10 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Clarence Darrow Kimdir? Biyografisi Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Clarence Darrow Kimdir - Clarence Darrow Resimleri - Clarence Darrow Biyografisi - Clarence Darrow Hakkında  Clarence Seward Darrow (18 Nisan 1857, Ohio-13 Mart 1938, Chicago, ABD), ABD'li avukat. Savunma avukatı olarak girdiği birçok dramatik cinayet davasıyla ABD hukuk tarihine geçmiştir. Konuşmacı, tartışmacı ve değişik konuları ele alan bir yazar olarak tanınır.

  [​IMG]

  Ateşli bir kölelik karşıtı olan Amirus Darrow ile kadın ve kadınlar için oy hakkı savuncusu olan Emily (Eddy) Darrow'un çocuğuydu. Michigan Üniversitesi Hukuk Okulu'nu bitirdikten sonra 1878'de Ohio barosuna kabul edildi. 1887'de Chicago'ya taşındı ve Haymarket Ayaklanması'nda (4 Mart 1886) cinayetle suçlanan Anarşistleri kurtarma girişimlerine katıldı. Sonradan Illinois valisi olan yargıç John Peter Altgeld ile arkadaşlığı sayesinde, 1890'da Chicago kent yönetimi avukatlığına atandı; ardından da Chicago and North Western Railway şirketinin avukatlığını üstlendi. Pullman Grevi'yle (Mayıs-Temmuz 1881) ilgili davada mahkemeye hakaret ettikleri gerekçesiyle federal hükümetçe haklarında dava açılan ve tutuklanan Amerika Demiryolu Sendikası başkanı Eugene V. Debs ve öteki sendika önderlerini savunmak üzere demiryolu şirketindeki görevini bıraktı. Debs ve arkadaşlarının hüküm giymelerine ve kararın ABD Yüksek Mahkemesi'nce de onaylanmasına karşın, Darrow iş hukuku ve cinayet davaları avukatı olarak ülke çapında ün kazandı. Pennsylvania antrasit kömür madeni grevi (1902-03) sırasında hakem mahkemesinde grevci işçileri temsil etti; sorgulama sırasında yalnızca maden işçilerinin çetin çalışma koşullarını değil, madenlerde çalıştırılan çocuk işçilerin sayısının yüksekliğini de kamuoyunun gözleri önüne serdi. 1907'de eski Idaho valisi Frank R. Steunenberg'i öldürmekle suçlanan radikal işçi önderi William D. Haywood'un beraat etmesini sağladı. Los Angeles Times binasını dinamitlemekle suçlanan McNamara kardeşlerin, yargılanmaları sırasında beklenmedik bir anda ifade değiştirerek suçu kabullenmelerinin ardından işçi davalarına bakmaktan vazgeçti (1911).

  I. Dünya Savaşı'ndan sonra Darrow, savaşa karşı çıkan ve eyalet güvenlik yasalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılanları savundu. Chicago'da 14 yaşındaki Robert Franks'i öldürmekle suçlanan Richard Loeb ve Nathan Leopold'u hapisten değilse de, idamdan kurtardı (1924). Tennessee eyaletindeki Dayton'da açılan ünlü davada (10-21 Temmuz 1925), derslerinde Darwin'in evrim kuramını anlattığı için eyalet yasasını çiğnemekle suçlanan lise öğretmeni John T. Scopes'un savunmasını üstlendi. Sweet Davası'nda (1925-26) ise Detroit'in bir beyaz mahallesindeki evlerini basan ırkçı bir grupla çatışan Siyah ailenin beraat etmesini sağladı.

  Darrow çeşitli zamanlarda Altgeld ve şair Edgar Lee Masters ile ortak çalıştı. Konuşmalarında ve yazılarında closed-shop sistemini ve anlatım özgürlüğünün hiçbir biçimde kısıtlanmamasını savundu; idam cezasına, içki yasağına, koruyucu gümrük tarifelerine ve Milletler Cemiyeti'ne karşı çıktı.
   

Bu Sayfayı Paylaş