Cisimlerin Elektriklenmesi Hakkında Bilgi

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda SeLeN tarafından 27 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Cisimlerin Elektriklenmesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  durgun elektrik - cisimlerde elektriklenme - atmosferde elektriklenme - yıldırım nedir - paratoner nedir

  Kürk, yün, naylon ve saç gibi maddeler bir arada olduklarında diğerlerine oranla daha kolay durgun elektrik üretir. Şimşek ve yıldırım da durgun elektriğe örnek olarak verilebilir.

  Atmosferde doğal elektriklenme: Şimşek, Yıldırım: Aynı tür elektrikle yüklenmiş iki cisim, birbirine yeteri kadar yaklaştırıldığında aralarında kıvılcım atlaması olur. Benzeri olay elektriklenmiş bir cisim, yüksüz bir cisme yaklaşması durumunda da oluşur.

  Elektriklenmiş cisimler, birbirine yaklaştırılırsa aralarında kıvılcım atlaması olur.
  -Şimşek: Bulutlar sürtünme nedeniyle elektriklenir. Ayrı tür elektriklenen iki bulut kümesi, rüzgar etkisiyle birbirine yaklaşabilir. Bu iki bulut birbirine yeterince yaklaştığında, aralarında bir kıvılcım atlaması olur. Bu olaya, şimşek adı verilir.

  -Yıldırım: Elektriklenmiş bir bulut kümesi, yeryüzünün kendine yakın olan bölümünün de elektriklenmesini sağlar. Bu nedenle, bulut kümesine yakın olan minare, anten, kule gibi yerler elektriklenir. Aynı tür elektriklenen bulut ile yer ve yer ile bulut arasında kıvılcım atlaması olur. Bu olaya, yıldırım denir.


  Yıldırım düşme olasılığı olan yüksek yerleri yıldırımdan korumak için yıldırımlık (paratoner) takılır.


  Paratoner, bulutla toprak veya toprakla bulut arasında oluşacak elektrikselboşalmanın, iletken tel aracılığıyla toprağa akmasını sağlar.

  -Şimşek ile yıldırım arasındaki ayırım: Şimşek aynı tür yükle elektriklenmiş iki bulut kümesi arasındaki elektriksel boşalmadır. Ayrıca, aynı bulut kümesinin, ayrı tür elektriklenmiş iki bölümü arasında da şimşek oluşabilir. Yıldırım ise elektriklenmiş bulut kümesi ile yeryüzü arasındaki elektriksel boşalmadır.


  -Gök gürültüsü: Şimşek ve yıldırımın oluştuğu bölgede sıcaklık çok yükselir. Bölgede birdenbire oluşan sıcaklık artışı, bu bölge çevresindeki havada büyük bir sıkışmaya neden olur. Havadaki sıkışma bir patlama biçiminde açığa çıkar ve şiddetli bir ses işitilir. Bu sese, gök gürültüsü denir.

  Plastik çubuk, yünlü kumaş parçasına sürtüldüğünde elektriklenir. İpekli kumaşa sürtülen cam çubukta elektriklenir.


  alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş