Cirit Nedir - Cirit Oyununun Tarihi - Cirit Oyunu Hakkında Genel Bilgiler

'Diğer Spor Dalları' forumunda Mavi_inci tarafından 4 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Cirit Nedir - Cirit Oyununun Tarihi - Cirit Oyunu Hakkında Genel Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cirit Nedir - Cirit Oyununun Tarihi - Cirit Oyunu Hakkında Genel Bilgiler

  Tarihi


  Cirit Oyunu Alparslan'la beraber Anadolu'ya girmiş daha sonra Avrupa'ya ve Arabistan ülkelerine sıçramıştır. 17.yüzyılda Fransa'da, Almanya'da ve diğer ülkelerde de Cirit Oyunu yayılmıştır.

  Cirit Oyunu, Türklerin en büyük tören ve bedeni oyunu idi. Daha sonra 16.yüzyılda Osmanlı Türkleri tarafından bir savaş oyunu olarak kabul edildi. 19. yüzyılda bütün Osmanlı ülkesi ve saraylarının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit, aynı zaman tehlikeli bir oyun olduğundan 1826 yılında II.Mahmut tarafından yasak edildi. Fakat daha sonra yine Osmanlı ülkesinin başta gelen meydan ve savaş oyunu olarak her tarafa yayıldı.

  Cirit Oyunu, daha 40-50 yıl öncesine değin Anadolu'da yaygın bir oyun olduğu halde son yıllarda sadece Balıkesir, Söğüt, Konya, Kars, Erzurum ve Bayburt yörelerinde yaşamaya devam etti. 20-25 yıldan beri Konya ve Balıkesir'de tarihe karıştı.

  Buna rağmen halen Anadolu'nun hemen her köşesinde düğünlerde ve bayramlarda köy delikanlıları ve kasaba halkı Cirit Oyunu'nu oynamaktadır. Büyük şehirlere karşı köy ve kasabalarda yaşamaktadır. Sinop köylerinden Gaziantep'e, Bursa'dan Antalya'ya kadar Doğu, Batı, Güney ve Kuzey Anadolu'da köylerimizin güreşle beraber başlıca yiğitlik ve savaş oyununu teşkil etmektedir. Halkın ilgisini çekmek için cirit meydanında davullar ve zurnalar çalınır. Ayrıca yurtdışında İran, Afganistan ve Türkistan Türkleri ile Türklerle meskûn diğer Asya yörelerinde de hâlâ canlılığını ve geleneğini sürdürmektedir.

  Her yıl Ertuğrul Gazi Törenleri dolayısıyla eylül aylarının ikinci Pazar günleri Söğüt'te, çeşitli şenlikler vesilesiyle de Erzurum, Kars ve Bayburt dolaylarında oynanmaktadır.

  1972 yılı eylül ayında Konya Turizm Derneği'nin teşebbüsüyle Konya'da bir Cirit Oyunları Şenliği düzenlenmiş, bu şenliğe Erzurum ve Bayburt Cirit Takımları katılmış ve büyük başarı sağlanmıştır. Cirit Oyunu Konya'da yeniden geleneksel olarak canlandırılmaya çalışılmaktadır.
   

 2. cirit oyunu nerede oynanır
   

 3. Ya duzgun cevap verinsene
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cirit Nedir Cirit Forum Tarih
Cirit Nedir Cirit Nasıl Oynanır Cirit Oyunu Kuralları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 7 Ekim 2013
At Bin Cirit Oyna Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 5 Ocak 2012
Fareler cirit oynamak nedir - Fareler cirit oynamak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 13 Şubat 2011
Cirit Sporunun Özellikleri Diğer Spor Dalları 27 Kasım 2011
Cirit Sporunun Özellikleri Nelerdir Diğer Spor Dalları 27 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş