Cips kanser mi yapıyor? - Cips ve Kanser Riski

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Cips kanser mi yapıyor? - Cips ve Kanser Riski konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gaziantep - Uzun süreli patates cipsi tüketiminin, kanserojen "akrilamid" maddesinin kanda birikmesine neden olduğu bildirildi.

  Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, sağlığı korumanın en kolay ve ucuz yolunun doğal beslenme olduğuna dikkat çekerek, bu konuda İsveç ve Polonyalı araştırmacılar tarafından yapılan son çalışmayı örnek gösterdi.

  Söz konusu çalışmanın "American Journal of Clinical Nutrution" isimli çok saygın bir derginin 2009 Ocak sayısında yayınlandığını belirten Yılmaz, buna göre, patates cipsi gibi çok yaygın olarak tüketilen yiyeceklerin sağlığa nasıl zarar verdiğini ortaya koyduğunu vurguladı.

  Araştırmacıların yetişkin 40 sağlıklı insana 4 hafta boyunca 160 gram patates cipsi yedirdiğini, bu miktar cipsin içinde 157 miligram akrilamid maddesi olduğunu anlatan Yılmaz, şöyle dedi: "Akrilamid sık tüketilen birçok yiyecekte bulunan bir molekül olup en fazla kızarmış patates ve mısır gevreğinde bulunur. Dört hafta sonrasında araştırmaya katılanların kanlarında akrilamid birikimi olmuş, ayrıca iltihaplanmaya yol açan hs-CRP ,IL-6 ve oksijen radikallleri artmıştır. Ayrıca kanda iltihabi reaksiyonlara cevap olarak beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu da artmıştır."Yılmaz, iltihabi reaksiyonların, kalp krizi, kanser gibi birçok hastalığın nedenlerinin başında geldiğini, çocukların daha küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirip onlara örnek olunması gerektiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Patates cipsi, kalp rahatsızlıkları, obezite ve kanser riskini artırıyor. Çocukların geleceğini karartıyor. Dünya Sağlık Örgütü ile Amerikan
  Gıda ve İlaç Kurumu'na göre, bir yetişkinin günde en fazla 6 gram tuz alması, 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Yani günde 2 paket cips yiyen bir çocuk, bu oranları fazlasıyla aşıyor. Tüm çocukların bayıldığı patates cipsi, aslında minik vücutlar için zehirden farksız"Türkiye'de satılan patates cipslerinin üzerinde doymuş ve trans yağ kullanım oranları bulunmadığına işaret eden Yılmaz, şunları söyledi: "Ancak İngiliz Kalp Vakfı'nın (BHF) verilerine göre, 100 gramlık patates cipsindeki doymuş yağ oranı 10, trans yağ oranı ise 3 grama kadar çıkabiliyor. Tuz oranı da 3 grama kadar yükseliyor. Bir başka deyişle günde 100 gramlık iki paket cips yiyen bir çocuk, aslında bir yetişkin alması gereken yağ ve tuz oranını tüketmiş oluyor.
  ABD'deki California Üniversitesinin araştırmasına göre de, doymuş yağ tüketimi günlük 20 gramı aştığında obezite riski yüzde 80 ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski yüzde 60 yükseliyor. Trans yağ ise damarlarda tıkanmaya yol açarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini 2 kat artırıyor. Patates cipsinin yağda kızartılması sırasında ortaya çıkan kanserojen "akrilamid" adlı maddenin kanda birikmesine neden olduğu artık biliniyor."mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cips kanser yapıyor Forum Tarih
Cips ve pizza meme kanserine yol açıyor Genel Sağlık 22 Ağustos 2008
Ev Yapımı Cips Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 18 Haziran 2010
Cipsler dişleri şekerden daha çok çürütüyor Ağız ve Diş Sağlığı 11 Ekim 2009
Fırında Cipsli Tavuk Etli ve Sulu Yemekler 29 Eylül 2009
Ev Yapımı Cips Ve Dip Sos Tarifi, Yapılışı, Tarifi Nedir Mutfağımız Yemeklerimiz 9 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş