''Cinsellik toplumumuzda sokağa bırakılmış durumda''

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ''Cinsellik toplumumuzda sokağa bırakılmış durumda'' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Şevki Aydın, son dönemlerde toplumda sıkça yaşanan cinsel ihmal ve istismar olaylarına dikkati çekerek, ''Cinsellik ne yazık ki bizim toplumumuzda sokağa bırakılmış durumda'' dedi.

  Aydın, yaptığı açıklamada, toplumda zaman zaman aile içinde de yaşanan taciz ve tecavüz gibi cinsel istismarların eğitimsizlikten kaynaklandığını ifade etti.

  Kur'an-ı Kerim'de ''beşikten mezara kadar mutlak bilim ve bilgi'' önerildiğini belirten Aydın, ancak ona inanan insanların bilimi, bilgiyi ötelediklerini ifade etti. Sonuçta hiçbir işini bilimle, bilgiyle yapmayan bir topluluk haline gelindiğini kaydeden Aydın, ebeveynlerin kendi anne babalarından öğrendikleri bilgilerle çocuklarını eğitmeye çalıştıklarını dile getirdi.

  Aydın, şöyle devam etti:
  ''Öyle bir toplumda yaşıyoruz ki bizim atalarımızdan, babalarımızdan devraldığımız anne babalık bilgi ve becerileri hiçbir işe yaramıyor. Bugün biz anne babalar olarak aslında iflas etmiş durumdayız. Bizde annelik babalığa dair birtakım bilgi ve beceriler var ama hiçbiri işe yaramıyor, tedavülden kalkmış. Çocuğun kişilik ve bilinç gelişiminde ilk 6 yıl çok önemli ama biz bunu da aileye havale etmişiz. Ailenin hali de bu. Eğitimsizlik, bilgisizlik, bilimin egemenliğinden uzak oluş bizi mahvediyor.''
  Türkiye'de bugüne kadar bilim ve bilgi çerçevesinde bir cinsellik eğitimi yapılmadığına işaret eden Aydın, okullarda kültürel, dini değerleri çok iyi bilen uzmanlar tarafından öğrencilere cinsellik eğitimi verilmesi gerektiğini söyledi.

  Çocukların, cinselliği ebeveynleriyle rahatça konuşabilmesi gerektiğini dile getiren Aydın, anne babaların da bu konularda eğitimli olmalarının önemine dikkati çekti.

  Toplumun cinsellik konusundaki tabular oluşturan yaklaşımının yok edilmesi gerektiğini belirten Aydın, bu anlayışın arkasına bir de çarpık din anlayışının oturtulduğunu söyledi. ''Oysa bunun dinle, İslam'la bir alakası yok'' diyen Aydın, İslam'da bir kadının Hazreti Muhammed'e gidip çok özel konularını anlatabildiğini kaydetti.

  Son dönemlerde yaşanan ve medyada sıkça yer alan taciz ve tecavüz olaylarını anımsatan Aydın, ''Çocuk istismarına dönük hiçbir eylemi kesinlikle İslam'a onaylatamazsınız ama işin acı tarafı Müslümanların oluşturduğu toplumda da bunların yaşanıyor olması. Bunun altında yatan nedenleri iyi irdelemek lazım. Müthiş bir eğitimsizlik, cehalet var'' diye konuştu.

  İstismar olaylarının taraflarına baktığımda hepsi zavallı insanlar. Genelde eğitim seviyesi çok düşük olanlarda bu tür sorunlar görülüyor. Eğitimsiz ama diplomasız değil tabii. Türkiye'nin eğitim sisteminin de bu anlamda ciddi sorgulanması gerekiyor. Eğitim sistemi mutlaka birtakım temel değerleri insanlara kazandırma sorumluluğuna sahip olmalıdır ama bu anlamda çok ciddi sorunlarımız olduğu bir gerçek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ''Cinsellik toplumumuzda sokağa Forum Tarih
Toplumumuzda Bulunan Aile Türleri Seviyeli-Ciddi Konular 6 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş