Cilt Soğukdan Mutlaka Korunmalı

'Cilt Hastalıkları' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 6 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Cilt Soğukdan Mutlaka Korunmalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cilt Soğukdan Mutlaka Korunmalı

  Soğukların yaklaşmasıyla birlikte cilt uzmanları cildimiz soğuktan mutlaka korumamızı öneriyorlar

  Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Betül Şengör, cildini soğuk havalardan korumak isteyenlere önerilerde bulundu. Dr. Şengör, soğuk günlerde kuruyan ciltleri, daha sağlıklı ve daha güzel hale getirebilmek için başta turunçgillerle, palamut ve lüfer gibi yağlı balık tüketilmesi gerektiğini söyledi.

  Dr. Betül Şengör, Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde bir güzellik merkezinin düzenlediği paneli izleyen yaklaşık 50 kadına, kozmetik dünyasındaki yenilikleri anlattı. Sorular üzerine, yaklaşan kış mevsiminde insanların ciltlerini koruyabilmek, güzelleştirmek için neler yapmaları gerektiğini de anlatan Dr. Şengör, havaların soğumasıyla birlikte kurumaya başlayan cildin bakımının zor olduğunu, nemlendirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

  “Kurumayla birlikte çatlaklar ve lekeler oluşan cildin nemlendirilmesi gerekir. Bunun için de ilk önerim işin uzmanlarına başvurulması olacaktır. Kliniklerde uygulanacak kimyasal soyma yöntemi, cildi nemlendirmede en etkili yönetimdir. Bunun yanı sıra yine uzmanlık merkezlerinde uygulanacak maskelerle ışık tedavileri aracılığıyla cildin dış etkenlere karşı savunması artırılabilir, hücre üretimi hızlandırılabilir.”

  Dr. Şengör, maddi yetersizlikler nedeniyle evinde cilt bakımı yapmak zorunda kalanlara da eczanelerde satılan nemlendirici kremleri tercih etmelerini önererek, “(Bitki, her ilacın ana maddesi) dememek lazım. Çünkü, hangi bitkinin neye iyi geldiği konusunda bilimsel bir veri yok. Bitkiyi cilde yararlı hale getireyim derken, tam tersine zarar görebilirsiniz. Yan etkileri oluşabilir” dedi

  CİLDİNİZ İÇİN BUNLARI YİYİN
  Dr. Şengör, daha güzel ve daha sağlıklı bir cilt için soğuk havaların hüküm sürdüğü zamanlarda tüketilmesini önerdiği besinleri ve faydalarını da şöyle sıraladı:Turunçgiller (Portakal, greyfurt, limon, mandalina): İçerdikleri A ve C vitaminleri, kış güneşinin olumsuz etkilerini yokeder. Hücrelerinin yeniden yapılanmasına katkı sağlayarak cildin lekelenmesini engeller.

  Koyu yeşil sebzeler: Salatalık, roka gibi koyu yeşil renkli sebzeler, ciltteki ter bezlerini çalıştırır, bol vitamin ve madeni madde vererek cildin taze ve pürüzsüz olmasını sağlar.Kekik ve nane: Kan dolaşımını canlandırdığı cildin sağlıklı bir görünüm kazanmasına katkı sağlar.

  Bitki çayları (Ada çayı, kuşburnu ve yeşil çay): Bunlar da kan dolaşımın yanı sıra sindirim sisteminin düzenliçalışmasına yardım ederek cilde sağlık görünüm kazandırır. Yağlı balıklar: Özellikle lüfer ve palamutun içerdikleri omega 3 yağ asitleri cilt hücrelerini saran zarı güçlendirir, kırışıklıkları önleyen kusursuz dengeler oluşturmaya katkı sağlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cilt Soğukdan Mutlaka Forum Tarih
Cilt bakımında doğrular ve yanlışlar hakkında bilgi Cilt Hastalıkları 23 Ocak 2017
Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı Cilt Hastalıkları 23 Mayıs 2013
Evde Cilt Bakımı,Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Güzellik & Bakım 2 Aralık 2012
Cilt Güzelliği İçin Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 16 Haziran 2012
Kırışıklara Karşı ve Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri Güzellik & Bakım 21 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş