Cilt Bakımı İçin İpuçları

'Cilt Hastalıkları' forumunda SeLeN tarafından 6 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Cilt Bakımı İçin İpuçları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  cilt bakımı nasıl olmalı - çilt bakımı nasıl yapılır - sağlıklı cilt bakımı - yaş gruplarına göre cilt bakımı

  Kadınların önemle üstünde durduğu cilt bakımı, erkekler arasında da önem kazanmaya başladı. Korkulu rüya haline gelen kırışıklar, lekeler, derin çizgiler kişilerde mutsuzluğa neden olabiliyor. Sağlıklı ve güzel bir cilt için bakın neler yapmalı.  30’lu yaşların sonlarına doğru ciltte ortaya çıkmaya başlayan kırışıklıklar, kadınların korkulu rüyası. Bu kırışıklıkları önlemek için cilt bakımı kadar, doğru beslenmek ve düzenli bir hayat yaşamak da önem taşıyor.

  30’lu yaşların sonuna doğru mimiklerle oluşan ve çok derin olmayan kırışıklıklar yüzde görülmeye başlar. Ciltte lekelenmeler ve kalınlaşmalar olabilir. Foto yaşlanma bu dönemde orta şiddetli olarak görülebilir. Ağız kenarlarında gülmeye bağlı çizgilenme oluşur.

  Cilt güneşten korunmamış, solaryum gibi cilt için zararlı olan işlemlere maruz kalınmışsa bu belirtilerin daha ileri derecede görülebildiğini belirten Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, 30 ve 40’lı yaşlarda yapılacak cilt bakımının püf noktalarını anlattı:

  30’lu ve 40’lu yaşlarda en çok ince çizgiler, porların açık gözükmesi, elastikiyet kaybı, nem azalması ve ciltteki düzgün renk tonunun kaybı en çok şikayet edilen konulardır.

  HER İKİ YAŞ GRUBUDA FARKLI BAKIM UYGULAMALARI
  Genel olarak 30 ve 40 yaş arasında aşırı bir fark yoktur ancak kişisel farklar varsa tedaviler buna göre düzenlenmelidir. Örneğin erken menopoza girme, güneş hasarının çok olması, ruhsal sıkıntılar, yanlış kozmetik kullanımı, dahili hastalıklar, yanlış uygulanan diyetler, kansızlık, stres, spor yapmamak, sigara ve alkol kullanımı ile kişisel yaşlanma genetiğinin rolü insanların ciltlerinde önemli etkiler yapar. Bu nedenle kişi 40 yaş civarında olup cilt açısından son derece sağlıklı görünebildiği gibi, tersi de mümkündür.

  GÜNEŞTEN KORUNMA ŞART
  Her iki yaş grubu ve tüm yaşlar için güneşten korunmak ön planda olmalıdır. Bakım ise sağlıklı beslenme, spor yapmak, uyku düzeninin sağlanması ve stresle baş ederek yapılır. Dahili herhangi bir hastalık varsa tedavi edilmelidir. Örneğin vitamin, mineral eksiklikleri, tiroit hastalıkları, deriyi bozan sağlık sorunları arasında yer alır.

  BESİNLERİN CİLT SAĞLIĞNA ETKİSİ
  Yumurta, peynir, süt, balık ve tahıllar dışında, ceviz, fındık, kara üzüm, kayısı ve renkli meyveler(antioksidan açısından zengin), sağlıklı cilt için gereken besinlerdir. Son yapılan çalışmalarda C vitamini ve yeşilçayın çok üstünde durulmaktadır.

  GÜZEL BİR CİLDE SAHİP OLMAK İÇİN
  Güzel bir cilt için en önemli nokta, sağlıklı yaşamdır. Uyku, güneşten kaçınmak ve her şeyden önce mutlu olmayı öğrenmek cilt güzelliğinin birinci kuralıdır. Ruhsal durum ciltteki kan dolaşımı, endorfin salınımı ve erken yaşlanma ile yakından ilgilidir. İç organların sağlığını korumadan, kolesterol dengenize dikkat etmeden, kansızlığı tedavi ettirmeden ve ruhsal çalkantıları düzenlemeden güzel bir cilde sahip olunamaz.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cilt Bakımı İçin Forum Tarih
Cilt Bakımı İçin Tonik Tarifleri Güzellik & Bakım 16 Mayıs 2011
Cilt bakımı için bitkisel çözümler Güzellik & Bakım 10 Mart 2011
Kuru cilt için bakım önerisi - Kuru cilt bakımı Güzellik & Bakım 13 Temmuz 2010
Cilt bakımı için 5 özel öneri Güzellik & Bakım 20 Ocak 2010
Cilt bakımı için 10 pratik öneri.. Güzellik & Bakım 7 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş