Cildinizi Güneşten Koruyun, Güzel Kalın

'Cilt Hastalıkları' forumunda NeslisH tarafından 6 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Cildinizi Güneşten Koruyun, Güzel Kalın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG] Deri, organizmayı dış etkenlere karşı koruyan, bunun yanı sıra sıvı ve ısı dengesini sağlayan, salgı yapan, duysal ve immünolojik pek çok işlevi olan, insan vücudunun yaklaşık 2 metrekaresini kaplayan en büyük organdır. Şüphesiz bu çok sayıda işlevlerin dışında yumuşak, parlak, temiz ve pürüzsüz görünümü ile estetik açıdan da büyük önem taşır; özellikle de kadınlar için!
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]En güzel giysi: Cildimiz: Bedenimizin giysisi olan cildimiz mevsimsel değişikliklere uyum sağlamaya çalışır. Çevrede oluşan değişiklikler, ilk ve doğrudan deriyi etkiler. Deri, iç ve dış ortam arasında bariyer görevi yapar. Çevresel ve mevsimsel değişikliklere uyum sağlayamayan cilt zamanla incelir ve yıpranır. Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak için öncelikle cildin çok iyi korunması gerekir. Mevsim geçişlerinde yaşanan ani ısı değişiklikleri derinin kurumasına neden olur. Kuruyan deri kırışmaya mahkûmdur. Bu yüzden özellikle yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde soğuk hava ve rüzgârın kuruttuğu cildinizi cilt tipinize uygun deri yenileme özelliği olan nemlendiricilerle bakıma alın.
  Mevsimlere göre nemlendirici seçin: Kışın kullanılan nemlendirici ve bakım kremlerinin yazın kullanımı uygun değildir. Nemlendirici seçerken güneş koruma faktörü de içeren ürünler olmasına dikkat edin. Aşırı kuruyan, alerjik olan ciltlerde nemlendiriciler 2-3 saatte bir yinelenmelidir. Yüze sürülen A, C, E vitaminler ile selenyum içerikli nemlendiricilerin güneşin meydana getirdiği hasarları engelleyici rolleri vardır.
  Özellikle leke oluşturmaya meyilli ve lekeli cilt yapısına sahip kişiler, bu aylarda çok daha dikkatli olmalıdır. Her yaz mevcut lekeler daha da derinleşeceği ve deri biraz daha kalınlaşıp matlaşacağı için yaza girmeden bunların tedavi edilmesi gerekir. Meyve asidi içeren ürünler çok dikkatli ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
  Mezoliftingle yenilenin: Yaz aylarına girerken kuruyan deriyi nemlendirmenin diğer bir yolu da çeşitli vitamin, mineral, aminoasit ve nem tutucu, leke açıcı, sıkılaştırıcı maddelerin deri altına enjekte edilmesidir. Cildin kaybettiği nem, vitamin, aminoasit ve mineral desteği, deri altına ufak iğneler yardımıyla enjekte edilir. Mezolifting denilen bu yöntemle yüz, boyun, dekolte ve özellikle el bölgesinde oluşan kırışıklıkları ve yaşlanma etkilerini geriletebilirsiniz. Sigara ve alkol kullanımından da zarar gören cildin yeniden yapılanmasını sağlar.
  Yaz aylarında saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Saç mezoterapisi ile saç dökülmeleri engellenebilir, saçlarınız daha parlak ve sağlıklı görünür. Saç mezoterapisinde; saç dökülmesini önleyen, yeni saç çıkışını uyaran ve saçları besleyen vitamin, mineral, aminoasit ve dolaşım artırıcı ajanlar saç köklerine verilir. Yeni çıkan saçlar daha parlak, kalın ve güçlü olur.
  Işıl ışıl bir cilt için düzenli egzersiz: Kırışıklıkların giderilmesi veya oluşumunun engellenmesinde beslenme de çok önemlidir. Mükemmel görünümlü bir cilt için düzenli ve sağlıklı bir diyet şarttır. Hızlı kilo alıp verme durumunda deride çatlaklar oluşur. Unutmayın ki; doğru beslenme alışkanlığı ve sporun cilt sağlığı için en az dışarıdan kullandığımız kozmetik ürünler kadar etkisi vardır. Çünkü düzenli egzersiz yapılması; sağlıklı kan dolaşımını düzenler, cildi toksik maddelerden arındırır, cilt rengini güzelleştirir; cilde parlaklık ve ışıltı kazandırır.
  ***
  Parlak ve pürüzsüz bir cilt için 5 altın öneri

  1- Bol bol su için.
  2- Biotin, A, C ve E vitamininden zengin gıdalarla beslenmeye dikkat edin, bol bol balık tüketin.
  3- Cildinizi nemlendirin.
  4- Düzenli spor ve egzersiz yapın.
  5- Sigaradan ve stresten uzak durun.
  TEMİZLİKTE PH DENGESİNE DİKKAT!
  Derinin korunmasında ilk adım, doğru bir şekilde temizlenmesidir. Deri temizliğinde kullanılan ürünler, deriyi çok tahriş etmeden ve derinlemesine temizlemelidir. Bu amaçla kullanılan temizleyici ürünlerin PH dengesi deriyi kurutmamalı.
  KOLONYA GÜNEŞ LEKESİ YAPAR!
  Cilt temizliği için kolonya veya alkol içeren temizleyiciler kullanılmaz. Bunlar cildin PH dengesini bozar, tahrişe sebep olur. Hatta kolonya veya parfüm içeren temizleyicilerde bulunan bazı maddeler güneşe duyarlılığı artıracağından leke oluşumuna sebep olabilir.
  SERTLEŞEN AYAKLARA PONZA
  Sertleşen ayak tabanları, haftada bir ponza taşı ile temizlenirse zaman içerisinde oluşan nasırlaşmanın önüne geçilir. Ayaklara sık sık vazelin uygulamak da, ayak derisinin yumuşak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Akşamları iyice yorgun düşmüş haldeki ayakları masajla rahatlatmakta fayda var.
  DUDAKLARINIZ ÇATLAMASIN
  Bunun için yanınızda taşıyacağınız bir çatlak kremini gerektiğinde sürmeniz yeterli olacaktır.
  BOYUN EGZERSİZLERİNİ İHMAL ETMEYİN
  Boynunuzun bakımlı ve güzel görünmesini istiyorsanız boyun kaslarınızı çalıştırın. Yapacağınız boyun egzersizleri sayesinde boyun bölgesi gerginliğini korur ve çizgilenmeler önlenir. Ayrıca boyun bölgesinin bir fırça yardımıyla (kesinlikle naylon olmamalı) fırçalanması da kan dolaşımını artırır ve deriye esneklik kazandırır.
  Dermatoloji Uzmanı
  DR. NESLİHAN DOLAR
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cildinizi Güneşten Koruyun Forum Tarih
Cildinizi Güzelleştiren Küçük Bazı Öneriler Güzellik & Bakım 10 Ekim 2011
Cildinizin Yapısını Biliyormusunuz ? Güzellik & Bakım 30 Nisan 2010
Cildinizin Işıltısı Göz Kamaştırsın Güzellik & Bakım 29 Nisan 2010
Cildinizin rengini bulun Güzellik & Bakım 1 Şubat 2010
Soğuklardan cildinizi koruyun Haber Arşivi & Gündem 29 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş