Cildimiz ve Dış Etkenler

'Cilt Hastalıkları' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Cildimiz ve Dış Etkenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cildimiz ve Dış Etkenler


  Vücudumuzda dış etkenlerden en fazla zararı cildimiz görür. Bu tür etkenlerin zararlarını azaltmak için cildimiz doğal bir koruma mekanizmasına sahiptir.

  Bu mekanizma cildimizin üst tabaksı olup, biras asitli olan bir yapısı vardır. Bu asit mantosu tüm memelilerde vardır. Ancak bu manto insanlarda çeşitli nedenlerden dolayı zedelenmektedir. Bu bağlamda cilde zarar veren en baş nedenlerden birisi sudur. Su, ciltten bazı gerekli maddeleri, amino asitleri söker ve bu şekilde koruyucu asit mantoyu zedeler. Bu yüzden fazla suda kalmak iyi değildir.

  Özellikle deniz suyu -deniz suyunun pH değeri ortalama 8.3′tür - hafifçe kostik olup cilt sağlığı için zararlıdır. Diğer bir zararlı etkense sabundur. Bildiğimiz sabun (zeytinyağlı sabun dahil) her zaman kostiktir. Bu nedenle, sabun koruyucu mantoyu tamamen yok eder. Korumasız bir cilt
  mikropları ve mantarları davet etmektedir. Özellikle hassas bölgeler (koltuk altı, makat, vs.) güçlü bir asit mantosu bulunmadığı için vücutta mantarlar ve mikroplar için bir giriş teşkil ederler. Diğer zararlı etkenler arasında ise güneş, hava / rüzgarı sayabiliriz. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında suda / denizde ve güneşte fazla kalmamak, kış aylarında ise cildimizi soğuktan ve rüzgardan korumak tavsiye edilmektedir.

  Cildimizi bu dış etkenlere karşı korumak üzere çeşitli ürünler geliştirilmiştir. Bunlardan biri olan vücut losyonları yeterince asitli olup (pH 5.5) hem cildin asit mantosunu yeniler hem de cildi beslerler. Bu losyonlar ayrıca cilt için yararlı maddeler de içermektedir. Örneğin, bisabolol (bir papatya ekstresi; enflamasyonu indirir), jojoba yağı, E vitamini, allantoin, doymamış yağ asitleri cildimizin gücünü, dayanaklılığını artırdıkları için her mevsimde, özellikle banyo / duştan sonra, vücudumuzun hassas bölgelerine yedirilip kullanımları tavsiye edilir.

  Bu arada eğer daha fazla güneşte kalmak söz konusu ise, ışıktan koruyucu bir madde içeren, yani güneş ışığını filtre eden, bir losyon kullanmak gerekir. Türkiye’nin iklim şartları için en az faktör 12 tavsiye edilir. Bu koruma faktörüyle insan 12 kere daha fazla güneşte kalabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cildimiz Dış Etkenler Forum Tarih
Cildiniz Ve Sağlık - Cildimizin Dostları Nelerdir - Cildimizin Düşmanları Nelerdir Güzellik & Bakım 2 Kasım 2010
Cildimiz için 20 kötü alışkanlık Güzellik & Bakım 7 Ekim 2010
Buhar cildimizi güzelleştiriyor Güzellik & Bakım 19 Mart 2010
Cildimiz psikolojimizi de yansıtır Güzellik & Bakım 31 Ocak 2010
Yazın nasıl makyaj yapmalı ve cildimizi güneşe karşı nasıl korumalıyız Güzellik & Bakım 7 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş