Cildi nemlendiren ve besleyen kremler

'Güzellik & Bakım' forumunda princess_28 tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Cildi nemlendiren ve besleyen kremler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Her türlü cildin nemlendiriciye gereksinimi vardır. İster güneşten, ister hava kirliliğinden, ister kış günü odanın aşırı sıcaklığından olsun cilt kurur. Bu kuruluğu gidermek için cildi nemlendirmek gerekir.

  En iyi nemlendiricilerden biri de E vitamini kapsülüdür, cilde el ile sürülür.

  Her türlü cilt için - 1
  Malzemesi: İki çorba kaşığı lanolin, ½ çorba kaşığı bal, ½ çor*ba kaşığı gliserin, bir veya iki damla parfüm, bir çorba kaşığı zeytinyağı, üç çorba kaşığı arı su veya yağmur suyu.
  Yapılışı: Su hariç bütün malzeme ben-mari usulü eritilecek. Çok hafif olarak başka kapta su ısıtılacak, is*tenilen sıcaklık elde edilince, ikisi aynı sıcaklıktay*ken birbirine katılıp karıştırılacak. Karıştırmaya, karışım krema halini alıncaya ve iyice soğuyuncaya kadar devam edilecek. Hazır olduğunda cam şişeve aktarılıp, serin bir yerde muhafaza edilecek.

  Her türlü cilt için - 2
  Malzemesi: Bir tatlı kaşığı lanolin. bir çorba kaşığı susam ya*ğı, üç çorba kaşığı gül suyu veya çiçek suyu.
  Yapılışı: Lanolin ile gül suyu ayrı ayrı kaplarda ben-mari usulü ısıtılır. Sonra birbirine katılır. Susam yağıda ben-mari usulü ısıtılıp sıcak kreme eklenir. Soğu*yunca) a kadar karıştırılır. Kavanoza konan krem, buzdolabında iki ay kadar dayanır.

  Her türlü cilt için - 3
  Malzemesi: Bir komposto kaşığı bal, birkaç damla badem ya*ğı, bir yumurta akı.
  Yapılışı: Yumurta akı iyice karıştırılır. bal ve badem yağı ağır ağır eklenir. Karışım, düzgün bir kıvam alıncaya kadar karıştırılır. Cildi kuru olanlar, birkaç damla fazla badem yağı katabilirler. Buzdolabında bir halta dayana*bilir. Badem yağı yerine, bitkisel yağda konabilir.

  Kuru cilt için - 1
  Malzemesi: İki çorba kaşığı zeytinyağı, varım çorba kaşığı ceviz yağı, bir çorba kaşığı susam yağı, bir çorba ka*şığı badem yağı, yarım çorba kaşığı bal mumu. va*rım çorba kaşığı bitkisel sıvı yağ, üç bucuk çorba kaşığı mücver çiçeği losyonu, yanın tatlı kaşığı boraks (eczaneden alınır), istenirse bir veya iki damla esans kokulu yağ eklenebilir.
  Yapılışı: Mücver çiçeği bir gön önceden suya konarak bekletilir. Daha sonra süzülüp boraks ilave edilir. Tüm yağlar ve bal mumu, ben-mari usulü eritilir, Ateşten indirildikten sonra, kap içine mücver suyu ilave edilir. Bu karışım soğuyuncaya kadar cam bir kapta karıştırılır, soğuduktan soma buzdolabında saklanır.

  Kuru cilt için - 2
  Malzemesi: 10 çorba kaşığı susam yağı, 1.5 tatlı kaşığı çiğ sütün kreması, varım yumurta şansı, varım tatlı kaşığı süt tozu, iki çorba kaşığı elma sirkesi, yanın tatlı kaşığı tuz (mümkünse deniz tuzu), istenirse bir kaç damla parfüm.
  Yapılışı: Ateş görmeden yapılan bir kremdir. Susam yağının beşle biri, krema, yumurta şansı ve tuz bir kabus içinde iyice karıştırılır. Elma sirkesi, bal ile arta kalan yağ (istenirse parfüm de eklenir) karıştın.
  Birkaç dakika daha karıştırdıktan sonra krem kullanılmaya hazırdır. Buzdolabında saklanır. Banyo*dan önce veya gece yatmadan önce kullanılabilir.

  Kuru cilt için - 3
  Malzemesi: Bir çorba kasığı lanolin, iki tatlı kaşığı badem yağı (ceviz yağı veya bitkisel yağ da olabilir), iki tatlı ka*rı maden suyu, iki tatlı kaşığı tahin yağı.
  Yapılışı: Tüm yağlı malzeme hafif ateşte ben-mari usulü ısıtılır. Karışım düzgün bir kıvam alınca maden suyu kokap ateşten alınır. Soguyuncaya kadar karıştırılır. Cilde yumuşaklık vermesi için yedirilerek kırışıklıkla*ra sürülür. Bu krem tansıklar için iyi bir gidericidir.

  Kuru cilt için - 4
  Malzemesi: Bir yumurtanın sarısı. 1/4 fincan ayçiçeği yağı, ½ fincan Hint yağı. yarım çorba kaşığı badem yağı, irim çorba kaşığı elma sirkesi, arzu edilirse bir veya iki damla esans.
  Yapılışı: Yağlar bir araya getirilir, miksere önce bir kısmı konulup karıştırılır. Sonra yumurta sarısı katılır ve arta kalan yağ eklenir, karışım koyulaşınca sirke katı*lır. Cilt alerjik değilse koku konabilir. Bu krem kuru ciltlen besler, temizler. Makyajı çıkarmakta da yararlıdır. Banyodan önce bedene de sürülebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cildi nemlendiren besleyen Forum Tarih
Cildi Nemlendiren Kavun Maskesi Güzellik & Bakım 1 Aralık 2008
Cildi sıkılaştıran besinler nelerdir? Güzellik & Bakım 2 Ekim 2016
Soğuk Havalarda Cildi Korumanın Yolları Kısaca Nelerdir Güzellik & Bakım 9 Ocak 2014
Çıldır Gölü Nerededir, Çıldır Gölü Hakkında Bilgi Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 30 Temmuz 2013
İlk üniversite ne zaman hangi tarihte açıldı? Üniversiteler 9 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş