Ciklet Balıkları-Yunus Ciklitler-Cichlid (Çiklit) Üremeleri

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda DilzaR tarafından 5 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Ciklet Balıkları-Yunus Ciklitler-Cichlid (Çiklit) Üremeleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malawi Gölü cichlid türleri arasında diğer türlere göre daha sakin bir türdür. Kafa yapısı yunus balığına benzer.Bu yüzden yunus ismini almışlardır.Erkek yunusların boyları 17-20cm civarına ulaşırken dişiler genelde13-16cm civarına kadar ulaşabilmektedir.
  [​IMG]
  Erkek yunusların mavi rengi dişilerden daha parlak ve göz alıcıdır.Doğal ortamlarında kumun arasını karıştırarak beslendikleri için akvaryumumuzun taban kısmının kumluk olması yunus cichlidlerin daha rahat etmesini sağlayacaktır.
  [​IMG]

  Afrika-Malawi Gölü cichidleri

  * Ahli (Sciaenochromis ahli)
  * Auratus (Melanochromis auratus)
  * Borleyi (Copadichromis borleyi)
  * Johanni (Melanochromis johannii)
  * Mavi Zebra (Labidochromis zebroides)
  * Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)
  * Yunus cichlid (Crytocara moori)

  Ahli (Sciaenochromis ahli)
  Malawi Gölü’nün derin kayalıklarında yaşar. Erkekleri göz alıcı bir mavi renge sahiptir ve akvaryumdaki diğer mavi renkli balıklara genellikle saldırır.
  Bakılacağı akvaryum en az 250-300 lt. ve kayalarla dekoru yapılmış olmalıdır. pH 7,5-8,5 olmalıdır. Isının 24-26 C olması idealdir.
  Etçil bir balıktır. Doğada küçük balıklar ve kabuklularla beslenir. Akvaryum ortamında da kıyılmış midye, su piresi gibi canlı yemlerle beslenmelidir.
  Auratus (Melanochromis auratus)
  Malawi Gölü’nün kayalık bölge balıklarındandır. Mbuna grubundan olduğu için bitkisel ağırlıklı beslenmelidir.
  En az 200 lt.lik bir akvaryumda bakılmalıdır. Oldukça saldırgan bir türdür. pH 7-8 arasında olmalıdır. Sıcaklığın 24-26 C arasında olması idealdir.
  Borleyi (Copadichromis borleyi)

  En az 200-250 lt.lik bir akvaryum ister. Ağızda kuluçka yapar. Yaklaşık 50-60 adet yumurtayı, 20 gün kadar ağzında tutar. Etçildir.
  Johanni (Melanochromis johannii)
  Mbuna grubundandır. En az 200 lt.lik bir akvaryum gerektirir. Etçil ve otçul beslenir. Mbuna olduklarından, beslenmelerine dikkat etmek gerekir. Ağızda kuluçka yapar. Malawi Gölü’nün sığ kayalık sahillerinde yaşarlar.
  Mavi Zebra (Labidochromis zebroides)
  Mbuna grubundandır. Etçil ve otçul beslenir. En az 200 lt.lik bir akvaryum gerektirir. Malawi Gölü’nün Likoma Adası’nın güney bölgesindeki kayalıklar, bu balığın anavatanıdır.
  Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)
  En çok beslenen, en popüler Malawi cichlidlerindendir. Mbuna grubundandır. Malawi gölü’nün kayalık sahil kısımlarında yaşarlar. Etçil ve otçuldur. En az 200 lt.lik akvaryum gerektiren bu balıklar, ağızda kuluçka yaparlar.
  Yunus cichlid (Crytocara moori)
  Mbuna grubundaki Malawi cichlidlerine göre sakin sayılabilir. En az 250 lt.lik bir akvaryum ister. Etçil ve otçuldur. pH 7-8 arasında olmalıdır. Sıcaklığın 24-26 C olması idealdir. Erkeklerin kafaları ileriki yaşlarda çıkıntı yapar ve bu da balığa ayrı bir hava verir.

  Cichlidler ailesi; Afrika, Amerika, Asya kıtalarına yayılmış oldukça geniş bir ailedir. Türkçe literatürde “alacalevrekler” olarak geçerler. Perciformes (levreksiler) takımının cichlidae ailesini oluştururlar.
  Normalde “sihlid” denmesi gerekirken dilimize “çiklet” olarak geçmiştir. Biz, doğru yazılışını (cichlid) kullanmayı tercih ediyoruz.
  Birçok türü içerir ve yeni yeni türler de keşfedilmektedir. Bu sayfada, bu aile ile ilgili en çok bilinen türler hakkında kısa kısa bilgiler sunmaktayız.
  Bu aileyi 6 grup altında inceledik:
  1- Amerika cichlidleri:
  * Astronot (Astronotus ocellatus)
  * Ateş ağız cichlid (Thorichthys meeki)
  * Discus (Symphsodon discus)
  * Jack Dempsey (Cichlasoma octofasciatum)
  * Melek balığı (Pterophyllum scalare)
  * Zebra cichlid (Cichlasoma nigrofasciatum)
  * Anomala (Nannacara anomala)
  * Kakadu (Apistogramma cactuoides)
  * Körkafa (Laetacara curviceps)
  * Ramirezi (Microgeophagus ramirezi)
  2- Afrika-Malawi Gölü cichlidleri:
  * Ahli (Sciaenochromis ahli)
  * Auratus (Melanochromis auratus)
  * Borleyi (Copadichromis borleyi)
  * Johanni (Melanochromis johannii)
  * Mavi zebra (Labidochromis zebroides)
  * Sarı prenses (Labidochromis caeruleus)
  * Yunus cichlid (Crytocara moori)
  3- Afrika-Tanganyika Gölü cichlidleri:
  * Brevis salyangoz cichlidi (Neoamprologus brevis)
  * Brikardi (Neolamprologus brichardi)
  * Frontosa (Cyphotilapia frontosa)
  * Calvus (Altolamprologus calvus)
  * Leptosoma (Cyprichromis leptosoma)
  * Limon cichlid (Neolamprologus leleupi)
  * Tropheus (Tropheus moorii)
  4- Orta Afrika nehir sistemleri cichlidleri:
  * Bufalo kafalı cichlid (Steatocranus casuarius)
  * Mücevher cichlid (Hemichromis bimaculatus)
  * Kribensis (Pelvicachromis pulcher)
  5- Asya cichlidleri:
  * Portakal cichlid (Etroplus maculatus)
  6- İnsan eli altında geliştirilmiş melez türler:
  * Flowerhorn
  * Papağan cichlid
  Yunuslarda cinsiyet ayrımının en belirgin özelliklerinden bir tanesi; dişi yunusun anal yüzgeci oval, erkek yunusun ki sivridir.Erkeklerin dudak ve kafa yapısı dişilere oranla daha belirgindir.Bazı yunusların kırmızı dudak yapıları ile sanki ruj sürmüş gibilerdir. Saf bir yunus cichlid ortalama 1-1,5 yaşından sonra yavru vermeye başlayacaktır.Beslenmeye veya balığın kırma olup olmamasına bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.Dişi yunus çiftleşmeye hazır olduğu zaman erkek kur davranışları sergilemeye başlar.Dişi tüpçük çıkardığı zaman artık yumurtlamaya hazır hale gelmiş demektir.
  Erkek yunusun yumuşak tavırları bu dönemde agrasifleşir.Dişinin karşısında titremeler ve ilginç hareketler sergileyerek çiftleşmek istediğini belirtir.Kumun üstünde dairesel hareketler yaparak çiftleşmeyi gerçekleştirirler.Dişi titreyerek yumurtalarını döker ve hemen sonrasında arkasını dönerek yumutaları ağzına alır.Bu sırada yumurtaları ağzına alırken erkek yunus yumurtaları döller.Eğer dişi yumurtayı arkasına döndüğünde alamazsa yada ağzından kaçırırsa erkek yunus kaçan yumurtaları yiyebilir.Çiftleşme akvaryumunuzun durumuna göre (balık sayısı, balık çeşitliliği) 15dk-1saat arasında değişiklik gösterebilir.Bunun nedeni de erkek yunus yanlarına yaklaşan balıkları uzaklaştırır yada dişideki yumurta sayısına bağlı olarak değişir.
  Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi yunus 20-25 gün arasında kuluçkaya yatar.Ve bu zaman sonunda da anne yunus yavruları ağzından dışarıya doğru salmaya başlar.Tehlike anında tekrar yavruları ağzına toplamaya çalışır.Yavrular belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra artık anne yavruları kendi haline bırakacaktır.Dişi yunusların ağzındaki yumurtalar çeşitli sebeplerden dolayı azalabilir.Yunuslar hassas balıklar olduklarından stres anında yumurtaları yutabilirler yada ilk yavruları olduğundan tecrübesizliği olabilir.Zamanla tecrübe kazanarak yumurtları ağzında tutmayı başaracaktır.
  Eğer yunuslardan başarılı bir üretim yapmak isterseniz tek tür beslemenizi ve akvaryumunuzun sakin bir yerde olmasını tavsiye ederim.Annenin yavrusunu kendi bırakması beklenmeden erken kusturulur ise yavrular yumurta keseleri şeklinde dünyaya gelir.Ve bu keselerden besin ihtiyacını karşılar.Zamanla bu keseler kaybolmaya başlar.Tamamen kaybolduktan sonra yemleme yapılmaya başlanmalıdır.Yunus yavruları renksiz olarak dünyaya gelir. 3-4cm civarlarına geldiğinde mavi renkleri belirginleşmeye başlar.Zamanla bu mavi renkler daha belirgin bir hal alır.
  Yavru yunusların cinsiyet ayrımı oldukça zordur.Renklerinin tam oturmayışı ve anal yüzgeçlerinin tam belirginleşmediğinden balıkların büyümesini beklemek gerekmektedir. Aynı batım yavrularda daha hızlı büyüyen balık genellikle erkek olmaktadır.Ama tabi ki bu balığa kesin erkek dememiz yanlış olacaktır.Yunus balıkları bence Malawi Cichlidleri arasında en sevimli olanlarıdır.
  İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlara ilk olarak önerebileceğim türler arasındadır.Yavru alma konusunda biraz sabırlı olurlar ve dişi - erkek oranını 1’e-3 şeklinde ayarlayabilirler ise yavru almaları kaçınılmaz olacaktır. Vermiş olduğu yavru sayısı 20-45 ile bu bekleyişin karşılığını alacaklardır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Ocak 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ciklet Balıkları Yunus Forum Tarih
Zebra Ciklet Balığının Bakımı Akvaryum - Balık Dünyası 21 Haziran 2011
Yunus Ciklet Balığının Bakımı Akvaryum - Balık Dünyası 21 Haziran 2011
Ciklet - Kadango Akvaryum - Balık Dünyası 21 Mart 2010
Ciklet - Azur Cichlid Akvaryum - Balık Dünyası 21 Mart 2010
Ciklet - Auratus Cichlid Akvaryum - Balık Dünyası 21 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş