CIA'nın olası Türk-Yunan Savaşı senaryoları

'Tarihi Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 27 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  CIA'nın olası Türk-Yunan Savaşı senaryoları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  CIA tarafından hazırlanan ve basına sızan olası Türk-Yunan savaşı senaryosu;Yunanistan'ın sefeberlikte toplayacağı ordunun 300 bin kişiyi geçmeyeceği tahmin ediliyor. Çok daha genç nüfuslu Türkiye'nin 2 milyon kişiyi silah altına alacağı hesaplanıyor. Yani kara gücü neredeyse 7'ye 1 Türkiye'nin lehine...

  Türkiye ve Yunanistan arasında kara savaşına sahne olacak tek bölge Trakya... O yüzden Yunanistan, Türk ordusunu Meriç hattında tank ve ağır topçu ile durdurmaya çalışacak. Olmazsa, Selanik-Atina arasındaki Larissa Hattı'na çekilecek. Bu hat da çökerse, Yunan Hükümeti Girit'e kaçacak.

  Savaşın daha ilk saatlerinde Türk füzeleri ve topları sahilden birkaç kilometre uzaklıktaki Ege Adaları'nı dövecek. Bu adalardaki direniş kırıldıktan sonra çıkarma başlayacak.


  Yunanistan bu tehlikeyi önlemek için hava kuvvetleri ve donanması ile Ege kıyısındaki Türk askeri üslerini yok etmeye çalışacak. Tabi büyük zayiatı göze almak pahasına...


  Dolayısıyla CIA'ye göre Yunanistan'ın olası savaş planı belli:


  1) Türk kara kuvvetlerini Trakya'da durdurmak.


  2) Adaların Türk işgaline uğramasını önlemek.


  3) Adalara yerleştirdiği Fantom, Mirage uçaklarıyla Ege sahillerini, A-7 Corsair uçakları ile Anadolu'nun derinliğindeki askeri hedeflere saldırmak.


  Yunanistan'ın nüfusu, ekonomik kaynakları ve toplumsal dokusu Türkiye ile uzun süreli bir savaşa izin vermez. Savaşın uzaması halinde Türk kara kuvvetleri karşısında direnmesi mümkün değildir.


  Dolayısıyla Yunanistan, çok kısa süreli, hatta kazananın bile belli olmadığı ‘‘yıldırım savaş’’ formatını tercih ediyor
  Atina'nın hesaplarında iki müttefik arasındaki sıcak çatışmanın başta ABD olmak üzere NATO tarafından daha ilk saatlerinde önleneceği tahmini önemli yer tutuyor.


  Yunanistan'ın şımarıklığı Türk diplomatlarının doğru teşhis ettiği gibi Avrupa ve ABD'nin politikalarından kaynaklanıyor. Türkiye'nin müttefikleri Ankara'ya karşı Yunanistan'ı fedai niyetine kullanıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - CIA'nın olası Türk Forum Tarih
CIA'nın Büyük Operasyonları / Mark Zepezauer kitap indir Kitap Özetleri & E-Kitaplar 10 Ocak 2009
CIA'nın Büyük Operasyonları / Mark Zepezauer kitap indir Kitap Özetleri & E-Kitaplar 10 Ocak 2009
Dolaşım sistemi görevleri madde madde Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
Küçük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016
Büyük kan dolaşımının izlediği yol kısaca Eğitim Bilgileri 26 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş