Chuck Berry - Chuck Berry kimdir - Chuck Berry hayati - Chuck Berry biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Chuck Berry - Chuck Berry kimdir - Chuck Berry hayati - Chuck Berry biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Chuck Berry

  Asıl adı Charles Berry olan rock'n'roll'un varlık nedeni ve efsanesi Chuck Berry, 18 Ekim 1926 yılında Kaliforniya'da doğdu. 40'lı yılların sonunda Les Paul'un gitarı elektriklendirmesi yeni bir devrimi müjdeliyordu. O güne kadar blues ve rock'n'roll gruplarında solo enstrümanı saksofon yada piyano iken; mucid'i azam Les Paul'un Gibson model elektrikli gitarından sonra yerler değişecekti. İşte elektro gitar ile rock'n'roll'un günümüze taşınması da bu köprüyle başlayacaktı. Chuck Berr'de bu günkü birçok müzisyeni etkileyecekti. Bunların başında da AC/DC ve Angus Young gelecekti, öyle ki onun gitarla sahnede seke seke dolaşması tamamen Chuck Berry'den gelenekselleşmiş bir tavırdır. Aynı şekilde Young'un ustalarındandır. Şimdi burada ismini yazamayacağım farklı biçim ve türevlerde birçok rock kökenli müzisyeni etkileyen bir ekolün ismidir; Chuck Berry...

  Usta gitarist ve rock'n'roller, 1950 yılında ilk olarak bir klüp ya da bar grubu diyebileceğimiz St Louis, Mo adlı trio ile müzik kariyerine başladı. Bu grupta usta gitarıyla yer alırken, Johnson piyanoda, Ebby Harding de davuldaydı.
  1955 yılının Mayıs ayında Chicago'da blues'un efsane adamı Muddy Waters onları Chess Records'a önerecekti. Bir ay sonra da 'Maybeline' adlı şarkıları piyasaya çıkacaktı. Ağustos'ta listelere giren bu tanınmanın sadece ABD ile sınırlı kalması, single'ın İngiltere'de çıkmamasından dolayıydı.

  Bu başarıyı 1956 Haziran'ında çıkan 'Roll Over Beethoven' adlı şarkısıyla da sürdürecekti. Ardından 'You Can't Catch Me', 'Scholl Day', 'Oh Baby Doll' gibi hit parçaları gelecekti. AC/DC'ninde ilk yıllarında Avustralya'da çıkan ilk albümlerinde cover'ını yaptıkları 'Scholl Day' 1 milyonun üzerinde satış yapmış ve listelerde 1 numaraya yükselmişti. Bu parça ile Berry, ilk önce İngiltere'de tanınacak ve ardından da tüm dünyaya yayılacaktı.

  1957 sonunda 'Rock'n Roll Music' single'ı çıktı. Bunu takiben 'Sweet Little Sixteen', 'Johnny B Goode', 'Back'ın The USA' gibi muhteşem parçalarla ününe ün katacaktı.

  60'lı yıllara girerken polisle başı derde girecekti. İndiana'daki Federal Hapishane'de iki yıl yatan Berry'nin parçaları o günlerin yeni grupları olan Rolling Stones ve Beatles tarafından da yorumlanacaktı. Aynı zaman sürecinde de Berry'nin parçaları 3 albümde toplanıp, piyasaya çıkacaktı.

  1964 yılının başında hapisten çıkan Berry, Chicago'daki stüdyosuna kapanıp, yeni parçalar hazırlamaya koyulur. 1 ay sonra 'Nadine (Is It You?) single'ı geldi. Ardındanda İngiltere tunesine çıkar. 9 Mayıs 1964'de Animals ile birlikte Finsbury Park Astoria'da konser verirler.

  Chuck Berry artık tüm dünyaya yayılmış öncü ve de efsaneleşmiş bir fenomendi. Adına Hail Hail Rock'n 'Roll gibi filmler çekilecek, kitaplar yazılacaktı.


  alintidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Chuck Berry Chuck Forum Tarih
Chuck Hogan Kimdir - Chuck Hogan Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2011
Görünmez Canavarlar - Chuck Palahniuk Kitap, Resim ve Dergi 10 Mayıs 2010
Tıkanma - Chuck Palahniuk Kitap, Resim ve Dergi 8 Nisan 2010
Tekinsiz - Chuck Palahniuk Kitap, Resim ve Dergi 8 Ocak 2010
Chuck Norris: Bring on the Pain | JAVA | 240x320 Java Oyunları 7 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş