Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  [FONT=Trebuchet MS, Tahoma]Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual[/FONT]

  KATEGORİ : Macera
  ÜRETİCİ FİRMA : City Interactive
  YAYINCI FİRMA : City Interactive
  OYUNUN SİTESİ : www.testamentofsingame.com
  HANGİ OYUNA BENZİYOR? : Art of Murder: FBI Confidential
  SİSTEM GEREKSİNİMLERİ : 1.5 GHz işlemci, 512 MB RAM, 64 MB DirectX 9 destekli ekran kartı, 1 GB boş disk alanı
  YAZAR : Sare ALICI
  YAYIN TARİHİ : 14.12.2008


  Bir macera oyunu daha oyun severlerin beğenisine sunuldu. City Interactive’in yayımcılığını üstlendiği oyun, kasım ayının ortalarında piyasaya sürüldü. İşte hikâye:

  Genç bir arkeolog olan Sylvie Leroux, kendisi gibi arkeolog olan amcasıyla yaptığı son telefon görüşmesinde karanlık bir sırra ortak olur. Onun maceracı ruhu, hiç tereddüt etmeden, o dakika amcasının yaşadığı ve arkeolojik araştırmalarını sürdürdüğü Malta’ya uçar. Malta’ya, çocukluğunun yaz tatillerini geçirdiği amcasının dairesine gittiğinde amcasının kaybolduğunu fark eder. Amcasının geride bıraktığı küçük ipuçlarının yardımıyla, küçük Scooter’ıyla olan biteni çözmeye çalışır. Malta sakinlerinden ve amcasını tanıyan James Anderson adlı kibar dilbilimciden de yardım alacaktır. Ancak karşısına kim çıkarsa çıksın kimseye güvenmemesi gerektiğini unutur ve kovalamaca başlar.

  Konu, oldukça klasik. Esas oğlanın/kızın bir yakını/sevgilisi ortadan kaybolur. Esas oğlan/kız kaybolan kişiyi arar. Ararken de karanlık işlerin döndüğünü fark eder. Korkusuz olduğu için olaya balıklama atlar.

  Oyun, diğer macera oyunlarından pek farklı değil; ancak... Son dönem macera oyunlarında yer alan bulmacalar, oldukça zorlaştı. Oyunların oynanışlarını, ilerleyişlerini zorlaştırmak için, her türlü karmaşık bulmacayı karşımıza çıkarır oldular. Oyunları oynarken, alınan her evrakı en ince ayrıntısına kadar incelemeyi gerektiren, alınan her nesneye, fotoğrafa şüpheyle baktıran, sadece bir konuşmayı yapmayı unutup ya da akıl edemeyip, oyunu oynayanı deli danalar gibi oyun mekânlarında dolaştıran oyunlar oldukça fazla. Son oynadığım oyunlardan özellikle Dracula 3: Path of The Dragon’da akıllara zarar bulmacalar vardı. Konuyu ve Dracula gibi bir karakterin varlığını unutturan kâbus gibi bulmacalardı. Mantıklıydı; ancak inanılmaz zordu. Çok iyi derecede İngilizce gerektiriyordu ki bu zaten tüm macera oyunlarında yabancı dil bilmeyenler için büyük bir sorun. Peki macera oyunlarının ilerleyişi ve bulmacaları neden bu kadar zorlaştırıldı? Macera oyunu oynayan oyuncuların, oynaya oynaya bulmacaları çözmede ustalaşmaları mı; yoksa sadece diğerlerinden farklı olma çabası mı? Tüm bunları neden yazıyorum? İşte Chronicles of Mystery: The Scorpio Ritual, bu bahsettiğim farklı olma çabalarından ya da oyuncuların ustalaştığını düşünen oyun yapımcılarının oyunlarından farklı. Oyundaki ipuçları, karakterler, karakterlerin konuşmaları oldukça basite indirgenmiş. Bulmacaları çözmek için elinize geçen evraklardan ya da nesnelerden çıkarımlarda bulunmanız gerekmiyor. Her şey gün gibi ortada. Sadece görmeniz ve biraz dikkatli olmanız yeter.

  Oyun point-click tarzında ve 3rd person dediğimiz, oynadığımız karakteri görebildiğimiz 3. kişi şeklinde oynanıyor. Giriş menüsü oldukça kullanışlı. Oyun içi menüsü, ara yüz de öyle. Envanteriniz hemen ekranın altında. Farenizin sağ tuşuyla aldığınız nesneleri envanterinizde inceliyor, sol tuşuyla ise nesneleri envanter içinde birleştiriyor ve kullanıyorsunuz. Giriş menüsüne geri dönmek ya da oyunun oynanış ayarlarını yapmak için fareyi ekranın üst bölümüne getiriyorsunuz ve menü karşınıza çıkıyor. Oyunu kaydetme sınırı yok. Mekânlar ve kaplamaları 3D grafiklerle çok iyi denecek kadar başarılı. Oyun boyunca karakter hiçbir yerde takılmadı ve grafik hatası göremedim. Oyunun giriş demosu ve oyun için bölüm demoları da başarılı. Sistem özellikleri yeterli olmayan oyuncular için grafik değerlerini düşürme ve özel animasyonları kaldırma seçeneği de mevcut.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Chronicles Mystery Scorpio Forum Tarih
Assassin’s Creed: Altair’s Chronicles Oyunu Hileleri Oyun Hileleri 22 Haziran 2011
Black Moon Chronicles Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 27 Kasım 2009
The Chronicles Of Riddick: Escape From Butcher Bay - Developer's Cut Oyun Hileleri 6 Temmuz 2009
Clue Chronicles: Fatal Illusion [ tam çözüm ] Oyunların Tam Çözümü 7 Ocak 2009
White Knight Chronicles uçtu! Oyun Haberleri 30 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş