CHP lideri Baykal'dan ilk seçim yorumu

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  CHP lideri Baykal'dan ilk seçim yorumu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila seçim sonuçları ile ilgili CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüştü. Baykal'ın seçim yorumu şöyle:

  Baykal: Sonuç AKP için kırılmadır

  CHP lideri Deniz Baykal, seçim sonuçlarını evinden izledi. Dün erken saatlerde yaptığımız görüşmede, sabaha kadar uyumadığını belirterek, “Güzel bir seçim gecesi geçirdim. Sürekli telefonlarla bilgi aldım. Özellikle Antalyalı hemşerilerim sürekli aradılar. Seçimi almanın sevincini paylaştılar” dedi. Baykal, yerel seçim sonuçlarını Türkiye’de “yeni bir dönemin başlangıcı” olarak görüyor.
  CHP lideri, sorularımı yanıtlarken şu değerlendirmeleri yaptı:

  ‘Kırılma noktası’
  “AKP’nin 8 puan kaybetmesi çok önemli bir işarettir. Bu AKP için bir kırılmadır. 29 Mart seçimleri bir kırılma noktasını gösteriyor. AKP iktidar olmanın bütün olanaklarını hunharca kullanmasına rağmen, önemli oy kaybetmiştir. CHP başarılı bir seçim geçirmiştir. AKP’nin muhalefet partileri karşısındaki nispi ağırlığı azalmıştır.”

  ‘Yeni bir dönem’Baykal, demokrasinin iç dinamiklerinin harekete geçtiğini vurgulayarak, şu analizi yaptı:
  “Siyasette iç dinamikler harekete geçmiştir. Bu süreç işlemeye devam eder ve AKP daha fazla destek yitirir. Bugünden itibaren siyasette yeni bir dönem başlamış, yeni bir sayfa açılmıştır. Bu seçimlerin yerel seçim olduğu da unutulmamalıdır. Eğer genel seçim olsa, AKP daha fazla oy kaybederdi. Çünkü, yerel seçimlerde iktidar partisi için ekstra avantajlar, muhalefet partileri için de handikaplar vardır. Ben bu nedenle ‘AKP, genel seçim oyunun 5 puan üzerinde oy alması gerektiğini hesaplamalı’ demiştim. Çünkü, iktidarın bütün olanaklarını kullandı. Seçmeni tehdit etti. ‘Bize oy vermezseniz belediye işleriniz görülmez’ dedi. Buna rağmen 8 puan kaybetti. Önemli bir göstergedir.”

  Tek adama itiraz’Baykal, yerel seçim sonuçlarının “tek adam yönetimine itiraz” anlamı da taşıdığını belirtti:
  “Başbakan özelikle son dönemde tam bir tek adam rolüne soyunmuştu, dediğim dedik havasındaydı. Vatandaşı azarlıyordu. Medyayı hür türlü baskı ve tehditle susturmaya çalışıyordu. Yandaş medyanın tüm olanaklarını sonuna kadar kullanıp bir hava yaratmıştı. Bütün bunlara rağmen ciddi oy kaybetti. Seçmen, tek adam yönetimine itiraz etti.”

  ‘CHP başarılı’Baykal, partisinin aldığı oyun başarı olduğunu da vurgulayarak, şöyle devam etti:
  “2004 yerel seçim sonuçlarına bakalım. CHP’nin İl Genel Meclisi’nde aldığı oy oranı yüzde 18.4, bu seçimde aldığımız ise yüzde 23.2. Tam 5 puanlık artış var. 2007 genel seçimleriyle karşılaştırırsanız da yine CHP’nin oylarında artış var. Gönül daha fazla isterdi ama bu koşullarda aldığımız sonuç başarılıdır. Halkın umut beslediğini gösterir.”

  İstanbul küçümsenmemeli’
  Baykal, İstanbul adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok iyi bir kampanya yürüttüğünü kaydederek, şöyle dedi:
  “İstanbul’da aldığımız sonuç küçümsenmemeli. Kemal Bey çok iyi bir kampanya yürüttü. CHP’nin İstanbul oylarındaki sıçrama önemli bir göstergedir. İstanbul’da varoşlarla köprü kurulduğu ortaya çıkmıştır. Birçok ilçe belediyesini kazandık. Varoşların ağırlıklı olduğu ilçeleri de kazandık. Bu ileriye dönük çok önemli bir işaret sayılmalıdır. Ankara sonucu da azımsanmayacak düzeydedir. Murat Karayalçın da iyi bir kampanya yürüttü. Yenimahalle’yi aldık. Mamak çok az farkla gitti. Çankaya’da çok büyük fark attık. CHP, Ankara’da da çok iyi bir mücadele vermiş ve iyi bir düzey yakalamıştır.”

  ‘Umutsuzluğa yer yok’
  Baykal, seçim sonuçlarının iktidarın alternatifi olmadığı iddiasının boş olduğunu da gösterdiğini belirterek, şu yorumu yaptı:
  “Seçim sonuçlarına bakarak şunu söyleyebilirim ki, umutsuzluğa yer yoktur. Halk bunu göstermiştir. Alternatifsizlik söz konusu değildir.”

  Erken seçim
  Baykal, erken seçimle ilgili soruma da şu karşılığı verdi:
  “Bir erken seçim telaşına düşmemek gerekir. Henüz çok erken. Ancak bir süreç başlamıştır ve bu süreçte AKP’nin oy kaybı hızlanacaktır.”

  Milliyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - lideri Baykal'dan seçim Forum Tarih
Lideri İzle Çocuk Oyunu Çocuk Oyunları 8 Şubat 2013
Bir Liderin Doğuşu Recep Tayyip Erdoğan Kitabı - Hüseyin Besli - Ömer Özbay Kitap, Resim ve Dergi 2 Kasım 2010
İsrail askerleri, bir Hamas liderini öldürdü Yurt Dışı Haberler 26 Nisan 2010
'Yılın Medya Lideri' Acun Magazin Haberleri 5 Şubat 2010
Müslümanların popüler lideri Erdoğan Haber Arşivi & Gündem 19 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş