CHP,Ankara Çayı'nın Meclise Taşıdı

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda mynq tarafından 6 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. mynq

  mynq Üye

  CHP,Ankara Çayı'nın Meclise Taşıdı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Başkent'in İçinden Geçen Ankara Çayı'nın, Yarattığı Pis Koku ve Salgın Hastalık Riski Nedeniyle Ankara'nın En Önemli Sağlık ve Çevre Sorunu Olduğuna Dikkat Çekerek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a, Çayın Temizlenmesi ve Islah Edilmesi İçin Ne Tür Girişimlerde Bulunulduğunu Sordu.

  CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a, ciddi bir sağlık ve çevre sorunu yaratan Ankara Çayı'nın temizlenmesi ve ıslah edilmesi için ne tür girişimlerde bulunulduğunu sordu. CHP'li Yılmaz Ateş, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Başkentin içinden geçen tek akarsu olma özelliğini taşıyan Ankara Çayı'nın, yarattığı pis koku ve salgın hastalık riski nedeniyle Ankara'nın en önemli sağlık ve çevre sorunu olduğuna dikkat çekti. Her yaz açık bir kanalizasyondan farksız bir görünüm ve pis koku oluşmasına neden olan Ankara Çayı'nın temizlenmesi ve ıslah edilmesine yönelik tek bir adım atılmamasının Ankaralıların tepkisine neden olduğunu belirten Ateş, 2005 yılında başlatılan temizleme ıslah çalışmalarının yerinde saydığını, 2006 yılında Ankara Valiliği ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun Bulaşıcı Hastalıklar ile Mücadele konusunda aldığı kararların ise hayata geçirilemediğini vurguladı.  Ankara Çayı ve kollarının, Ankara sanayisinin kirlettiği ağır metalleri taşıdığına ve çayın geçtiği başta Sincan ve Yenikent olmak üzere birçok bölgede tarımla uğraşan kişilerin, su ihtiyacını Ankara Çayı ve yakınındaki kuyulardan taşıdığına dikkat çeken Ateş, "Bu suların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kontrol edilmesi gerekirken bu işlemin yapılmaması, Ankara Çayı'nın kenarında yetişen ürünler nedeniyle, toplum ve insan sağlığı açısından ciddi tehlike yaratmaya devam etmektedir" dedi.
  Bakan Atalay'a "Ankara Çayı'nın ıslah edilmesi için 1994 yılından bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi toplam ne kadar kaynak ayırmıştır? Bu kaynak söz konusu derenin ıslahı için yeterli görülebilir mi? Ankara Çayı'nın ıslahı için kaç YTL'lik kaynağa ihtiyaç vardır?" diye soran ateş önergesinde şu sorulara yer verdi:
  "-Toplum ve insan sağlığını yakından ilgilendiren Ankara Çayı'nın ıslahı yerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynaklarının öncelikli olarak alt geçit, üst geçit, havai fişek, yol genişletme, kaldırım refüj yap bozları, kuruyan ağaçlar, konserler, gökkuşağı, Samanyolu vb. projelere aktarılmasını doğru buluyor musunuz?
  -Sağlık Bakanlığı'nın arsenikli su konusunda belediyelere gönderdiği tebliğ bilinmektedir. Ankara Çayı'nın toplum ve insan sağlığı açısından yarattığı büyük tehlike göz önüne alındığında, bu derenin ıslahı için Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ilgili kurumlar tarafından gönderilen bir uyarı var mıdır? Böyle bir uyarı varsa hangi kurumlar hangi tarihlerde yapmışlardır?
  -Ankara Çayı yatağının ıslahı ne zaman bitecektir."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ankara Çayı'nın Meclise Forum Tarih
Ankarayı tanıtan kısa yazı örneği Ankara Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 Ankara nüfusu Ankara Tanıtımı 31 Ocak 2017
Ankara savaşı sonuçları nelerdir Tarihi Bilgiler 4 Aralık 2016
Ankara niçin başkent seçilmiştir Sorular ve Cevaplar 1 Aralık 2016
2016 Ankara nüfusu kaçtır? Ankara Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş