Chichén Itzá - Çiçen İtza Hakkında Bilgi ve Resimler

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 27 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Chichén Itzá - Çiçen İtza Hakkında Bilgi ve Resimler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Chichen Itza (ya da okunuşuyla Çiçen İtza), Meksika'nın Yucatan Yarımadası'nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir Maya kentidir. Muhtemelen bir dönem Yucatan’ın dini merkezi olmuştur. Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği üst platforma nazaran 24 m'dir. (10. yy. sonunda yüksekliği 40 m olan Uxmal'daki piramitten daha alçaktır.) 7 Temmuz 2007'de seçilen dünyanın yeni yedi harikasından biridir. Efsaneye göre kent 10.yy.’da Quetzalcoatl önderliğindeki Toltekler'ce alınmıştır. Kentteki önemli yapılar şunlardır:

  * Kale adıyla tanınan Kukulkan Tapınağı ya da Kukulkan Piramidi: Mayalar bu piramidi astronomi ve matematik bilgilerini ortaya koymak istercesine belirli bir sistemle inşa etmişlerdir. Örneğin 4 cephesinin her birinde 91 basamak yer alır ki, böylece 4x91’le bulduğumuz 364 sayısına en tepedeki düzlüğü (1) de eklediğimizde yıldaki günlerin sayısı olan 365’i bulmaktayız. Ayrıca, piramiti öyle bir şekilde yönlendirmişlerdir ki, ilkbahar ve sonbaharda ekinoksların gerçekleştiği an, piramite gelen güneş ışıkları piramitin çıkıntıları sayesinde, merdiven basamaklarının dibinde bulunan iki yılan başı yontusunun S’ler çizen bir gövde uzantısı oluşacak şekilde bir gölge oluşturmaktadır. (İki başlı yılan.) Bu yılan, Kukulkan adıyla bilinen ilah tüylü yılandır. (Yılanın bir özelliği vücudunun gökcisimlerinin yörüngeleri şeklini alabilmesi, S'ler çizebilmesidir.) Ayrıca piramiti inandıkları yeraltı alemi katları sayısı gibi 9 farklı düzey halinde düzenlemişlerdir. Piramitin tepesinden bakıldığında 300 hektarlık bir görüş alanına sahip olunur, yani kentteki tüm yapılar görülebilmektedir.
  * Caracol (okunuşuyla Karakol) denilen gözlemevi. Yapıya içindeki spiral taş merdiven nedeniyle olsa gerek, “salyangoz” anlamında bu ad verilmiştir.
  * Adı Maya dilinde “esrarlı yazıların evi” anlamına gelen Akab Dzib
  * Baş rahibin tapınağı.
  * Savaşçılar Tapınağı.
  * Top oyunu sahası.
  * İspanyollarca “rahibeler manastırı” adı verilmiş yönetim sarayı.
  * Çeşitli tapınakları içeren, “eski Chichen” yapılar grubu.
  [​IMG]
  Savaşçıların tapınağı

  [​IMG]
  Chichen-Itza’daki kale "El Castillo" adıyla tanınan Kukulkan piramidi


  [​IMG]
  Piramidin merdiven basamaklarının dibinde bulunan iki yılan başından biri


  [​IMG]
  Chichén Itzá’da "El Caracol" (Salyangoz) adıyla tanınan rasathane, Mayalılar güneş yılını 365,2420 gün olarak hesapladılar (Yucatán, Meksika)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Chichén Itzá Çiçen Forum Tarih
Chichen Itza Piramidi - Chichen Itza Piramidi Hakkında - Chichen Itza Resimleri Ülkeler Coğrafyası 6 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş