Chiang Mai Hakkında Bilgi - Tayland

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 18 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Chiang Mai Hakkında Bilgi - Tayland konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Chiang Mai Hakkında - Chiang Mai Tarihi - Chiang Mai Şehri  Chiang Mai, Tayland'ın önemli şehirlerinden biridir.

  Chiang Mai (Tayland: เชียงใหม่ (· bilgi), Lanna (yerel) yardım: เจียง ใหม่), bazen Chiengmai "olarak yazılı" veya "Chiangmai", Kuzey Tayland ve en önemli kültürel en büyük kenti ve başkenti olduğunu Chiang Mai Province. Bazı 700 km bazı ülkedeki en yüksek dağların arasında (435 mil) kuzey Bangkok, bulunmaktadır. Şehir Ping nehir, Chao Phraya nehrin önemli bir kolu üzerinde duruyor.

  Son yıllarda, Chiang Mai giderek modern bir şehir haline gelmiştir. Kim her yıl gelen yaklaşık 1 milyon ziyaretçi için çeşitli konumlar vardır. Chiang Mai de siyasi alanda, ne zaman Mayıs 2006 so-Chiang Mai Girişimi olarak adlandırılan burada ASEAN ülkeleri ve "3" ülkeler (Çin, Japonya ve Güney Kore arasında) sonucuna varıldı da önem kazanmıştır. Chiang Mai's tarihsel önemi ticaret yolları Ping nehir üzerindeki stratejik konumu gibi türetilmiştir. Uzun zaman önce yabancı ziyaretçi akını modern, şehir el işi eşyaları, şemsiyeler, mücevher (özellikle gümüş) için önemli bir merkez ve hammaddesi olarak görev yaptı.

  Süre resmen şehir (thesaban Nakhon) Chiang Mai sadece 150.000 nüfusu ile Mueang Chiang Mai bölgesinin birçok yerinde kapakları, kentin kentsel yayılma şimdi birkaç komşu bölgeye uzanır. Bu Chiang Mai Metropolitan Area yaklaşık bir milyon kişi, Chiang Mai ilinin yarısından toplam bir nüfusa sahiptir.

  Kent esas dört koğuşta (khwaeng): Nakhon Ping, Srivijaya, Mengrai ve Kavila bölünmüştür. Süre Kavila Ping Nehri'nin doğu kıyısında bulunan ilk üç batı kıyısında bulunmaktadır. Nakhon Ping bölge şehrin kuzeyinde kapsar. Srivijaya, Mengrai ve Kavila ve doğu tarafında sırasıyla batı, güney kapağı. Orta kısmı (eski duvarlı şehir) çoğunlukla Srivijaya ve Nakhon Ping ve Mengrai kısmen wards kaplıdır

  Önemli Yerler

  * Wat Phra Doi Suthep: Tayland'ta en çok ziyaret edilen tapınaklardan biri.
  * Doi Inthanon Milli Parkı: Tayland'ın en yüksek dağı olan Dai Inthanon (2565 m.) bu bölgede yer almaktadır. Park içinde yer alan, Mae Ya, Mae Klang, Wachiratan, Huay Sia Luang, Mae Pan ve Sririphum gibi şelaleler görülmeğe değer özelliktedir.

   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş