Chester Carlson Kimdir - Chester Carlson Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 22 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Chester Carlson Kimdir - Chester Carlson Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Chester Carlson Kimdir - Chester Carlson Resimleri - Chester Carlson Biyografisi - Chester Carlson Hakkında
  Chester Floyd Carlson (d. 8 Şubat 1906, Washington - ö. 19 Eylül 1968, New York), ABD'li fizikçi. Elektrostatik kuru basım yöntemi olan kserografinin diğer bir deyişle fotokopinin mucidi.

  California Teknoloji Enstitüsü Fizik bölümünü bitirdikten (1930) sonra bir süreliğine Bell Telephone Company'de çalıştı. Daha sonra New York'ta P.R. Mollary Company'nin patent bölümüne girdi.

  Buradaki çalışmalarının ve patent çizimlerinin kopyalarını çıkarmakta yaşadığı güçlükler sonucu daha çabuk ve pratik şekilde kopya elde edeileceği yöntemler aradı. O dönemde pek çok şirketin fotoğraf çekerek ya da kimyasal yollarla kopya üretmeye çalıştığını biliyordu bu yüzde de Carlson elektrostatiğe yöneldi ve dört yıllık bir çalışmanın sonunda 1938 yılında kserografik kopyayı elde etmeyi başardı. Bu buluşa daha sonra eski Yunanca'da kuru ve yazma anlamlarına gelen kelimelerin birleşiminden "Xerografi" adı verildi. Carlson'ın bu buluşu ileriki yıllarda gelişmiş yazıcı, faks, tarayıcı ve dijital baskı sistemleri gibi ürünlerin de ortaya çıkmasına neden oldu.

  Carlson 1940 yılında bu buluşunun patentini aldı ancak sonraki yıllarda geliştirmek ve pazarlamak konusunda pek çok sıkıntıyla karşılaştı. 20'den çok şirket tarafından geri çevrildi, bu buluşa yatırım yapmaya değecek kadar önemli olmadığını düşündüler. Bu şirketler arasında IBM, General Electric, Kodak gibi büyük firmalar da vardı.[1] Uzun uğraşlar sonunda 1944 yılında Battelle Anıtsal Enstitüsü bu konuda ikna oldu. Daha sonra 1947 yılında New York'lu küçük bir şirket olan "Haloid Company" bugünkü adıyla Xerox Corporation kserografinin ticari haklarını satın aldı ve 11 yıl sonra ilk fotokopi makinesini piyasaya sürdü.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Chester Carlson Kimdir Forum Tarih
Gurur Ağaçları Kitap Özeti - G. K. Chesterton Kitap Özetleri & E-Kitaplar 6 Ağustos 2010
Nokia Futbol Temaları (Manchester United, Barcelona,Chelsea, Real Madrid) Cep Temalar 18 Haziran 2010
Samsung D900 Manchester United Duvar Kağıtları Cep Wallpaper & Resimler 17 Şubat 2010
Yetersiz’ dediler Manchester’a gitti! Beşiktaş 13 Şubat 2010
Manchester, United'ındır! 3-1 Dunyadan Futbol 28 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş