Che Guevara Kimdir - Che Guevara Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Che Guevara Kimdir - Che Guevara Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ernesto Che Guevara kimdir,Che Guevara biyografisi
  Che Guevara Hayatı Che Guevara Kim
  Che Guevara hayatı,Che Guevara hakkında bilgi


  Ernesto Che Guevara


  Ernesto "Che" Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che, (14 Haziran 1928 Doğum tarihi - 9 Ekim 1967), Arjantin doğumlu doktor, Marksist politikacı ve dönemin Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillalarının lideri.

  Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

  Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elinde iken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz sonucu öldürüldüğüne tanıklık etmişlerdir.

  Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Guevara Kimdir Guevara Forum Tarih
Ernesto Che Guevara kimdir Biyografi & Otobiyografi 6 Eylül 2008
Ernesto Che Guevara Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 28 Mayıs 2011
Che Guevara Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 18 Mayıs 2011
Ernesto Che Guevara Sözleri ve Şiirleri - Che Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 8 Ocak 2011
İki Üç Daha Fazla Vietnam - Ernesto Che Guevara Kitap, Resim ve Dergi 25 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş