Charles Thomson Rees Wilson Kimdir? Charles Thomson Rees Wilson Hakkında Herşey

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Charles Thomson Rees Wilson (14 Şubat 1869 - 15 Kasım 1959), İskoçyalı fizikçi. 1927 Nobel Fizik Ödülü sahibi.

Hayatı

İskoçya'da Edinburgh yakınlarındaki Glencorse'da çiftçi bir doğdu. 4 yaşında babasını kaybedince, annesi ile birlikte İngiltere'de Manchester şehrine taşındılar. Owen's Kolleji'nde (şu anda Manchester Üniversitesi) eğitimine başladı. Fizik tedavici olmak istediğinden ilk yıllarında biyoloji derslerine ağırlık verdi. 1888 yılında Cambridge Üniversitesi'nden burs kazandı. 1892 yılında mezun olduğunda artık fizik ve kimya onun için daha önem taşımaktaydı.

Araştırmaları

1893 yılında meteorolojiye ilgi duymaya başladı. 1894 yılında Ben Nevis gözlemevinde bulut oluşumlarını incelemeye başladı. Bulut formasyonlarından çok etkilenen Wilson, bulutları Cambridge'teki laboratuvar ortamında oluşturma çalışmalarına girdi. Buhar içeren havayı kapalı bir ortamda genleştirerek deneyler yapmaktaydı. Bu deneyler sırasında iyonların hareketini gözlemleyen Wilson, yeni keşfedilen x ışınlarını kullanarak havanın daha iletken olduğunu keşfetmişti. Yıllar geçtikçe deney ortamını geliştirdi ve sonradan çok kullanılacal sis odasını meydana getirdi.

1911 yılında alfa ve beta parçacıklarının izlediği yolu fotoğraflayan ilk bilim adamıydı. 1923 yılında elektronların izlediği yollar üzerine 2 makale çıkardı. Ve bundan sonra sis odası nükleer araştırmalarda önemli bir yer etti.

Son Yılları

1916 yılından sonra yıldırımları araştırmaya yöneldi. 1936 yılında Cambridge'ten emekli oldu. Fakat araştırmalarına devam etti. II. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Hava Kuvvetleri tarihinde 'nin yıldırımlardan etkilenmemesi için çalışmalar yaptı. 15 Kasım 1959İskoçya'nın Carlops köyünde öldü.

Aldığı Ödüller

1927 yılında Arthur Holly Compton ile birlikte Nobel Fizik Ödülünü aldı.
 

Son düzenleyen: Moderatör: