Cezayir, Mali Büyükelçisini geri çekiyor

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Cezayir, Mali Büyükelçisini geri çekiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cezayir, Mali mahkemesinin radikal dinci 4 militanı serbest bırakma kararını protesto etmek için, Mali büyükelçisini geri çekeceğini bildirdi.

  Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ''dostane olmayan mahkeme kararının kınandığı ve bunun bölge güvenliği için tehlikeli bir gelişme olduğu'' ifade edildi. Açıklamada, Cezayir'in Mali büyükelçisinin istişareler için geri çekildiği belirtildi.

  Kuzey Afrika'daki El Kaide örgütü, militanların serbest bırakılmaması halinde Mali'de 25 Kasımda kaçırılan Fransız Pierre Camatte'yi öldürmekle tehdit etmişti.

  Sanıklardan Cezayirli olan 2'si 2009 yılının Nisan ayında tutuklanmış ve Cezayir bu 2 kişinin iade edilmesini istemişti.

  Mali mahkemesi geçen hafta 2'si Cezayirli, biri Moritanyalı ve diğeri Burkina Faso'lu olan 4 sanığın, 9 aylık hapis cezalarının bitmesinin ardından serbest bırakılmasına karar vermişti.

  Öte yandan, Fransa İşbirliği Bakanı Alain Joyandet, LCI televizyonuna verdiği demeçte, Camette'nin bu gelişmeden sonra serbest bırakılıp bırakılmayacağı yönündeki soruya karşılık, ''Fransa'nın tüm taleplerinin ardından bu ilk işaret. Umarım (serbest bırakılması) saatler ve günler meselesidir'' dedi.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cezayir Mali Büyükelçisini Forum Tarih
Hintli Cezayirli ve Anzak askerlerinin Çanakkale'ye getirilmesinin nedeni nedir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Cezayirin Yönetim Şekli Nasıldır? Ülkeler Coğrafyası 5 Eylül 2012
Cezayirin Yüzey Şekilleri Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 5 Eylül 2012
Cezayirin Yöresel Kıyafetleri Giysileri Ülke Kültürleri 4 Eylül 2012
Cezayirin Kültürü Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 10 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş