Ceylani Kimdir - Ceylani Biyografisi, Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ceylani Kimdir - Ceylani Biyografisi, Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ceylani hakkında bilgi, Ceylani hayatı, Ceylani yaşamı, Ceylani kimdir

  Ceylani'nin asıl adı Bülent Ceylan'dır. Mahlasını soyadından almıştır. Ceylani 18 Eylül 1974 yılında Sivas'ın Gemerek İlçesi'nin Çepni Kasabası'nda doğdu. Aynı ilçenin Bulhasan Köyü'ndendir. Burası Emlek Yöresi köylerindendir. Babası Bekir, annesi Rukiye'dir. Babası öğretmen ve uzun yıllardır yurtdışında çalışmaktadır.

  Küçük yaşlarda Kayseri'ye taşındı. İlk-orta ve lise öğrenimini Kayseri'de tamamladıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı ve Sivas'ta öğrenimine başladı. Okul bitirince doktor olarak görevine başladı.

  Bağlamaya ilkokul yıllarında merak saldı. Babası ona bir bağlama aldı ve kendi kendine öğrenmeye başladı. Belli bir kimseden eğitim almadı. Çevre köylerindeki ve eski ilçeleri olan Şarkışla'daki aşıkların sözlerinden etkilendi. Gerek babasının Aşık Veysel, Ali İzzet, Sefil Selimi ile sohbetlerini anlatması, gerekse türkülerini çalıp söylemesi ondaki isteği daha da artırdı. Şiir yazmaya lise yıllarında merak saldı. İlk yıllarda şiirlerini başkalarının mahlasını kullanarak okudu. Şiirleri ve besteleri bulunmaktadır. Emlek Yöresi aşıklarının özelliği olan irticalen çalıp-söyleme geleneğini sürdürmektedir. Tek ayak şiirlerden ziyade çift ayak şiirlere sıklıkla yer vermiştir. Yine kelime başı kafiyeli şiirleri bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ceylani Kimdir Ceylani Forum Tarih
Ceylanılı Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Ceylan Türkülerin Ceylanı 2009 albümü Albüm Tanıtımları 21 Aralık 2009
Arzu Şahin- Yaralı Ceylanım Yerli şarkı sözleri 6 Mayıs 2009
Hatay Dağ Ceylanı Diğer Hayvanlar 19 Mart 2009
Asurlular kimdir hakkında kısa bilgi Tarihi Bilgiler Pazar 19:55

Bu Sayfayı Paylaş