Cevizli Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Cevizli Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cevizli Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Cevizli Köyü - Seyitgazi - Cevizli Köyü Hakkında  Cevizli, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Yavuz sultan döneminden sonraki tarihlerde seyitgazi den şu anki cevizli nin bulunduğu yere serin ve sivri sineğin olmaması sebebiyle yaylaya gelinirdi.yayladaki her bir çeşmenin başında ceviz ağaçları bulunduğu rivayet edilir.seyitgazi halkına nereye gidiorsunuz denildiğinde cevizliye yaylaya diye cevap verirlerdi.cumhuriyatin kuuluşundan sonra köy sıfatını almış olup adınada CEVİZLİ denilmiştir

  Kültür
  Gelenek görenekleri türk toplum yapısına uygundur. Kına geceleri, düğünleri çok eglenceli geçmektedir. Köy halkı birbrine sımsıkı baglıdır. Örf ve adetlere göre yaşam sürdürulmektedir. Bilinen yemekleri tarhana, helva, bazlamadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir..

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1229
  1997 1180


  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nohut üretimi köyün son yıllara kadar ki geçim kaynağıdır. bunun yanında hububat ekimi yapılmaktadır. Köyün su sıkıntısı olmasına rağmen toprakları çok verimlidir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Hasan Çakır
  1999 - Halil Çetin
  1994 - Nazmi Çakır
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyün yol problemi azda olsa giderilmiş olup köy içi parke taşlarla döşenmektedir​
   

Bu Sayfayı Paylaş