Cevizli Köyü Şavşat Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Cevizli Köyü Şavşat Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şavşat Cevizli Köyü - Cevizli Köyü Hakkında - Cevizli Köyü Tanıtımı - Cevizli Köyü Resimleri

  İlçe: ŞAVŞAT

  İl: ARTVİN

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 600

  İle Uzaklığı: 77 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: 1250 m  Köyün adı Orta Asya'da,şu an Çin sınırları içerisindeki Tibet'ten gelmektedir. Köydeki bazı insanların misal Terzioğulları mahallesindeki bazı kişilerin Uygurlara benzer göz yapısı bunun en güzel örneğidir.

  Artvin iline 77 km, Şavşat ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  Yaylacılık

  Eski Türklerin yaşam biçimi olan yaylacılık,Tibetliler tarafından hala devam ettirilmektedir.Gürcistan'ın özerk cumhuriyeti Acaristan sınırındaki Arsiyan Yaylasına çıkılmaktadır.


  Mahalleleri

  Halogil,Harşolar,Turutlar,Kurtgil,Ağanigil,Ziyatla r,mamogil,Dere Mahallesi,Demurçilar,Demurcigil,Eteregil,Nadırgil, Yoramgil,Ğarşogil,Halbacigil,Beglar,Cami Mahallesi,Terzigil,Cirigil,Buçigil,Demurcigil,Gema lmazgil,Cumogil,Okulun Önü,Sakigil


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde bir çok meyve yetiştirilmektedir. Toprağı çok verimlidir.Yetiştirilen meyvelerden yalnız ceviz satılır.Yetiştirilen meyveler :Ceviz,Elma(Uruset Elması,Demur Elması,Şeker Elması,Nene Elması,İmerğev Elması,Soba Elması),Armut,Kiraz,Vişne,Ayva,Erik,Dut,Yaz Elması,Yaz Eriği,Sarol,Azraz,Kirkat,Kızılcık,Muşmula,Fındık,


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Adı Cevizli Köyü Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulu'dur Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ama her kapıda su akmaktadır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Ancak eskiden kullanılan ama atama yapılmadığı için boş görünen Sağlık Ocağı vardır. Önceleri çalışıyordu. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş