Cesedi Balıklara yem olacak

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 5 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Cesedi Balıklara yem olacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cesedi Balıklara yem olacak
  [​IMG]


  İdam cezası alan mahkumun cesedi önce dondurulacak sonra balıklara verilecek.


  ABD'nin Teksas eyaletinde bir idam mahkumu, ölüm cezalarına olan tepkisini göstermeyi amaçlayan bMarco Evaristti adlı sanatçının yeni çalışmasına 'balık yemi' olarak katkıda bulunacak.


  Gene Hathorn adlı mahkum, 1985'te babası, üvey annesi ve üvey kardeşini öldürmekten idam cezasına çarptırılmış. O tarihten bu yana idamını bekleyen 47 yaşındaki mahkum, cezasının iptali için yaptığı üçüncü temyiz başvurusunun da reddi halinde yakın zamanda idam edilecek.

  Hathorn'un idam edilmesi durumunda, ölümünün ardından cesedinin vasisi olarak atadığı Evaristti, önce mahkumun bedenini donduracak, daha sonra ise toz haline getirecek.

  Evaristti, ABD'de sergilemeyi planladığı çalışmasının son kısmında ise, eserini görmeye gelen ziyaretçilere Hathorn'un tozlarından yapılmış balık yemlerini dağıtacak, ziyaretçiler de içerisinde yüzlerce Japon balığının bulunduğu tankın başına geçip balıkları besleyecek.

  Uzmanlar, Evaristti'nin böylesine aykırı bir çalışma için Hathorn'un bedenini kullanıp kullanamayacağı konusunda şüpheli olduklarını söylerken, Teksas Adalet Departmanı'ndan yapılan açıklamada, idam mahkumlarının, ölümlerinin ardından cesetlerinin ne şekilde ortadan kaldırılacağıyla ilgilenecek bir kişi belirlemeye yasal olarak hakları bulunduğunu açıkladı.

  Evarestti, ilk olarak geçtiğimiz Nisan ayında Livingston hapishanesinde buluştuğu Hathorn'un çalışmasına ilham kaynağı olduğunu, zira mahkumun dava kayıtlarında 'insan süprüntüsü' olarak adlandırıldığını kaydetti.

  Sanatçı, bu terimden yola çıkarak Hathorn'u balık yemi yapmaya karar verdiğini söylerken, yine de mahkumun yeni bir temyiz davası açabilmesine yardımcı olmak için para topladığını ifade etti.

  Evarestti, Ağustos ayı başlarında da, 15 idam mahkumunun, ölecekleri gün giymeleri için hazırlanan elbiselerden oluşan 'Son Moda' adlı kreasyonunu tanıtmıştı.

  Şili doğumlu sanatçı, adından ilk olarak 200 yılında Danimarka'daki Trapholt Sanat Müzesi'ne koyduğu blender'larla söz ettirmişti. Sergiyi ziyaret eden sanatseverler, içlerine birer adet Japon balığı konulmuş blender'ları dilerlerse çalıştırarak balıkları öldürebiliyordu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cesedi Balıklara olacak Forum Tarih
Nusaybin'de bıçaklanan öğrencinin cesedi tarlada bulundu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2011
3000 Yıllık firavunun cesedi (ibretlik) Dini Sohbetler Dini Forum 23 Ocak 2010
Yazıcıoğlu ve 5 kişinin cesedine ulaşıldı Haber Arşivi & Gündem 27 Mart 2009
Fidye için kaçırılan gencin cesedi bulundu Yurt İçi Haberler 24 Mart 2009
Çöpte başı kesik kadın cesedi buldu Yurt İçi Haberler 23 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş