Cerro Torre Dağı

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Siraç tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Cerro Torre Dağı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cerro Torre Dağı

  [​IMG]
  [​IMG]

  Cerro Torre, 3.133 Metre yüksekliğinde bir granit dağ. Cerro Torre, Campo de Hielo Sur bölgesinde, Arjantin-Şili sınırında bulunur. Ünlü Torres del Paine Milli Parkı'nın yaklaşık 50 km kuzeyindedir. Cerro Torre'ye tırmanış sıradışı zordur. Bu yüzden Dünya 'nın en zor ve en çok arzulanan zirvelerinden birisi olarak kabul edilir.

  İlk tırmanış 1959 yılında İtalyan Cesare Maestri ve Avusturyalı Toni Egger tarafından başarılmış, ancak bu tırmanışta Egger ölümcül bir kaza geçirmiştir. Zirve fotoğraflarının kayıtlı olduğu ona ait fotoğraf makinesı kaybolunca, Maestri asla gerçekten zirveye ulaştığını kanıtlayamaz. Bir çok dağcı arkadaşı betimlemelerinden şüphe ettiğinden, Cerro Torre bugüne kadar hala tırmanılmamış kabul edilir.

  46 yıl boyunca hiçbir halat tırmanıcısı en yeni teknik araçlarla bile "Maestri-Egger-Rotası"'ından başarılı bir şekilde tekrarlayamaz. Deneme riskine giren 20 den fazla ekspedisyonun dağ tırmanıcıları, Maestri'nin yerleştirmiş olduğu çelik kancaların eksikliğini rapor eder. 12-13 Kasım 2005 tarihinde Maestri-Egger-Rotası nihayetinde Alessandro Beltrami, Ermanno Salvaterra ve Rolando Garibotti tarafından "tekrarlanır". Rotanın ismi "El Arca de los Vientos"'dur ve zorluk derecesi ABO ile değerlendirilir.

  11 yıl sonra Maestri, Torre'ye tekrar geri döner. Bu sefer bir kompresör delici yardımıyla dener. 2 Aralık 1970'de zirvenin alt kısmındaki duvara ulaşır. Ancak stabil olmayan karlı zirve mantarına çıkmaktan vazgeçer (burası bir gün rüzgar tarafından süpürülür). Kompresör bugün hala bir halat üstünde zirvenin altında asılı durmaktadır.

  Alman film yönetmeni Werner Herzog "Schrei aus Stein" (Taştan çığlık) filmini Cerro Torre çevresinde çevirmiştir.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cerro Torre Dağı Forum Tarih
Torres de Satélite Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 2 Ağustos 2010
metin 2 Patch,TORRENT,exe Hataları ve Çözüm Yolları Metin2 26 Nisan 2010
µTorrent (Macintosh) 0.9.2.17267 İndir Diğer Programlar 9 Mart 2010
µTorrent 2.0 Beta Yapı 18408 İndir Diğer Programlar 6 Mart 2010
Fernando Torres'e 100 milyon Pound! Dunyadan Futbol 25 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş