CERN sırları Kuzey Kıbrıs'ta çözülüyor

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 10 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  CERN sırları Kuzey Kıbrıs'ta çözülüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  CERN'de yapılan deneyin sırları Kuzey Kıbrıs'taki 'süper bilgisayar'da çözülüyor.

  'Asrın deneyi' olarak nitelendirilen 'Bing Bang'in sırları KKTC'deki Yakın Doğu Üniversitesi'nde (YDÜ) çözülüyor. Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi'nden (CERN), YDÜ'deki süper bilgisayar'a gelen deney sonuçları, burada bilim adamları tarafından incelendikten sonra sonuçlarıyla yeniden CERN'e gönderiliyor.

  Dünyadaki sayılı bilgisayarlardan olan süper bilgisayar saniyede 12 trilyon işlem yapıyor. Üniversitenin 8 milyon dolara IBM'ye yaptırdığı bilgisayarın benzerinden yaptırmak için harekete geçen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne AB'den "Bilimsel çalışmalarınız için yeni bilgisayara ihtiyaç yok, Kuzey'dekini kullanın." cevabı geldi.
  Türkiye'deki bütün bilgisayarlardan 6 kat daha güçlü süper bilgisayar, KKTC hükümetinin teklifiyle geçen yıl alındı. Kanser ve gen araştırmaları da yürütebilen bilgisayar, YDÜ'deki Teknoloji Merkezi'nde kuruldu. Merkezin Başkanı Ali Erdinç Köroğlu ve Bilişim Uzmanı Tümer Garip, büyük bir oda büyüklüğündeki bilgisayarın Türkiye ve KKTC için büyük şans olduğu görüşünde. Garip, merkezin dünya üniversitelerinden bilim adamlarının yaptığı araştırmaların yanında TBMM'nin tutanakları, İş Bankası da dâhil büyük şirketlerin sırlarının merkezde saklandığı bilgisini veriyor.
  Kıbrıs'ta üç ay elektrik olmasa bile çalışabilecek enerji kaynağına sahip olan ve normal bir bilgisayarın 9 bin katı büyüklüğündeki süper bilgisayar, son teknoloji 'fırtına' usulü klimalarla soğutuluyor. 21 derece sıcaklıkta tutulan bilgisayarın bulunduğu oda, 8 şiddetindeki depreme dayanıklı zeminine yerleştirildi. 1.280 adet işlemcisi, 160 ayrı ünitesi ve aksaklıklara karşı yedekleme sistemi bulunan bilgisayar, DVD'ye kayıtı 1 saniyede yapıyor.
  AB'den Rumlara ret: KKTC'dekini kullanın
  KKTC, Süper Bilgisayar aldıktan sonra Güney Kıbrıs yönetimi de dahil tüm dünyanın bilgisayardan faydalanabileceğini açıkladı. Amerika, Avrupa ve Asya'da sayılı ülkede bulunan bilgisayarı YDÜ'ye kazandıran KKTC yönetimi, bunun meyvelerini topluyor. Süper Bilgisayar'ı kıskanan Rum yönetimi aynı bilgisayara sahip olmak için AB'ye başvurdu; ancak beklediği cevabı alamadı. AB, Güney Kıbrıs yönetimine 'Gerek yok, siz de Kuzey'dekinden faydalanın.' dedi. Büyük şok yaşayan Rum yönetimi, IBM şirketinin Güney Kıbrıs'taki çalışmalarını durdurmak istedi; ama ABD engel oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - CERN sırları Kuzey Forum Tarih
Çernezyom Topraklar Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 4 Kasım 2011
Çernobil Olayı - Çernobil Faciasının Etkileri Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 17 Mart 2011
Çernobil Olayı Nedir - Çernobil Olayı Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 17 Mart 2011
CERN’e gelecek zamandan sabotaj iddiası Bilim & Teknoloji 20 Ekim 2009
CERN'de Hacker Şoku Bilim & Teknoloji 4 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş