Cepten internete girene uyarı!

'İnternet ve Network' forumunda Dine tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Cepten internete girene uyarı! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cepten internete girene uyarı!

  Bir güvenlik uzmanı, cep telefonuyla internete giren ve web sayfalarını ziyaret eden kullanıcıları uyardı: Cep telefonu numaranızı girdiğiniz web sitelere farkında olmadan veriyor olabilirsiniz!
  [​IMG]
  Berlin Teknik Üniversitesi’nde okuyan ve bilgisayar güvenliğiyle ilgili çalışmaları bulunan Collin Mulliner isimli öğrenci, bazı servis sağlayacıların web sitelerine gönderilen kullanıcı bilgisini yeniden biçimlendirdiğini ve kullanıcıların cep telefonu numarası gibi bazı özel bilgilerinin de bu web sitelerine gönderildiğini açıkladı.
  Kendini cep telefonu hacker’ı olarak da tanımlayan Mulliner, bu bilgilerin kendi web sayfasına olan giriş kayıtlarına göz atarken dikkatini çektiğini belirtti. İncelediği log (giriş) kayıtlarında bazı numaraların bulunduğunu belirten Mulliner, bu numaraların web sayfasını ziyaret eden kullanıcıların cep telefonu numarası olduğunu fark etti.
  Operatörlerin neden böylesine özel bir bilgiyi web sayfalarıyla paylaştığına anlam veremediğini ifade eden Mulliner, web sitelerinin telefon numaraları sayesinde ziyaretçilerini daha yakından takip edebildiğine ve telefon numaralarını reklam amaçlı kullanabildiğine dikkat çekti.
   

Bu Sayfayı Paylaş