Cep'te geri dönüşüm tehlikesi

'Bilim & Teknoloji' forumunda sleza tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. sleza

  sleza Üye

  Cep'te geri dönüşüm tehlikesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeniden dönüşüme gönderilen telefonlardaki bilgilerimizi silmiyormuşuz!

  Geri dönüşüm suretiyle mobil telefonların ömür döngüsünü arttıran ve bu yolla çok daha çevre dostu ve tasarruf odaklı çözümler üreten Regenersis firması tarafından yapılan bildiride, geri dönüşüme gönderilen telefonların %99'undaki bilgilerin silinmediği ifade edildi.
  Türkiye'de halen pek kullanılmayan, hatta daha doğrusu bilinmeyen bir uygulama olan bu işlem elimizde bulunan kullanmadığımız telefonları bu işle ilgilenen firmalara teslim ederek teslim ettiğimiz telefonların geri dönüşüm sürecinden geçirilerek yeniden kazandırılması anlamına geliyor. Bu sistemin en büyük yararı ise binlerce yıl boyunca kaybolmayan plastik vs. gibi cep telefonlarının yapımında kullanılan maddelerin tasarrufuna gidilmesi ve bu yolla da doğanın korunması oluyor.
  İşte firma tarafından konuyla ilintili yapılan açıklamada, yeniden kazandırılması için geri dönüşüme teslim edilmiş 2000 mobil cihazın baz alınarak yapılan örneklemeden varılan bu sonuç, telefonlardaki bilgilerin silinmeden teslim edilmesinden ötürü her türlü iletişim, finans ve hesap bilgilerimizin yanında, kişisel dosya ve e-postalarımızı da içermesi babında potansiyel bir tehlike arz ettiği yönünde. Hele ki akıllı telefonların pazar paylarının da artmasıyla beraber gizliliğin daha da büyük önem taşır hale geldiği artık çok açık bir gerçek.
  Dünya ortalamasına göre kullanıcılar yaklaşık 1.5 yıllık süreçlerde telefon değişimine gidiyorlar. Bu bağlamda Regenersis tarafından geçtiğimiz Aralık ayında yapılan gelişigüzel örneklemede, cihazların ekserisinin değiştirilmeden evvel data temizliğine başvurulmadığı ortaya konmuş durumda.
  Firmanın Yönetim Direktörü Mark Franklin işte bu konuyla ilgili verdiği beyanda, tüketicileri bu konuda son derece dikkatli olmaya çağırarak, kendilerinin bu işlemi gerçekleştirmeleri ya da geri dönüşüm firmasından muhakkak bu konuda garanti almaları gerektiğini belirtti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cep'te geri dönüşüm Forum Tarih
Recep'ten sonra Kanepe Kazım Sinema Dünyasından Haberler 12 Ocak 2010
Cep'te arabağlantı ucuzluğu Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 28 Nisan 2009
Cep'te Film Seyredelim - Cepten Film Seyretme N-Gage-Os9x-Symbian Programlar 6 Eylül 2008
Geri dönüşüm sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 30 Ocak 2017
Geri dönüşüm yararları kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 28 Nisan 2015

Bu Sayfayı Paylaş