Cephelerde Bir Ömür - Ahmet Nuri Diriker

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Cephelerde Bir Ömür - Ahmet Nuri Diriker

Kitap Özet


Bu kitap Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına değin ömrünün önemli bir bölümünü cephelerde savaşarak geçiren bir askerin kaleme aldığı hatıratı ve bu hatıratta eğinilen olaylarla ilişkili belge ve bilgileri bir araya getirmektedir.

1876'da Rusçuk'ta doğan Ahmet Nuri Bey, 1897 Osmanlı Yunan harbi'ne katılmış, Yemen ve Asir çöllerinde Seyit İdris ve İmam Yahya kuvvetleriyle savaşmış, insanlık tarihinin en kanlı savaşlarından olan Çanakkale Savaşı'nda 42. Alay Komutanı olarak Kerevizdere muharebelerinde yer almış, ardından yine komutasındaki 42. Alay ile Medine müdafaasında ve Hicaz muharebelerinde çarpışmıştır. 1. Dünya Savaşı'nın sonrasında işgal altındaki İstanbul ve İzmir'den Anadolu'ya askeri malzeme sevkedilmesini sağlayan Ahmet Nuri Bey, daha sonra Anadolu'ya geçerek tugay komutanı ve tümen komutan vekili görevleri ile Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır.

Ahmet Nuri Diriker Paşa'nın hatıratının yanı sıra, eklerde sunulan belgeler ve Kerevizdere muharebelerine ait savaş günlükleri yakın tarihimize ışık tutacak niteliktedir.

Kitap KapakCephelerde Bir Ömür
Ahmet Nuri Diriker
· Scala Yayıncılık
· Basım Tarihi : 01 - 2010
· ISBN : 9789758535699
· Sayfa Sayısı : 262
· Etiket Fiyatı : 17.00 TL
 

Üst