Cep telefonuyla araba çalıştır!

'Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cep telefonuyla araba çalıştır! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cep telefonuyla araba çalıştır!

  Cep telefonuyla araba çalıştır!

  [​IMG]

  Ve yepyeni bir icat daha! Bundan böyle cep telefonları otomobil anahtarı olarak kullanılabilecek. Nasıl yani diye soranlara, buyrun cevabı...


  Merkezi ABD'nin California eyaletinde bulunan bir yazılım firmasının Iphone marka cep telefonları için geliştirdiği bir program, otomobil kapılarını açıp kapatıyor, aracı çalıştırıyor, klimayı ayarlıyor ve alarmı devreye sokuyor.
  Kasım ayının ilk haftasında internet üzerinden satışına başlanacak ve cep telefonlarına yüklenebilecek "Viper SmartStart" isimli bu yazılımın en önemli özelliklerinden biri, tüm bu işlemleri mesafe tanımaksızın herhangi bir uzaklıktan yapabilmesi. Sinyalleri cep telefonu üzerinden taşıdığı için uzaktan kumanda işlemini sınırsız uzaklıktan yapabilen programın satış fiyatı 490 dolar olarak açıklandı.
  Firma yetkilileri, araç uzaktan kumanda sistemlerinde devrim sayılabilecek nitelikte olduğunu belirttikleri yeni programla birlikte, araç sahiplerinin yanlarında otomobil anahtarı taşımalarına gerek kalmayacağını bildirdi.

  SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

  Cep telefonunun uzaktan kumanda olarak çalışabilmesi için "Viper Uzaktan Kumanda Aygıtı" isimli sistemin ilk önce otomobile yüklenmesi gerekiyor. Araç sahibi, ikinci aşamada programı cep telefonuna internet aracılığıyla yüklüyor ve programı şifrelendirip araca yüklenen sisteme tanıtıyor.
  Iphone marka cep telefonu, bu sayede bir otomobil anahtarı haline gelirken, araç sahibi otomobiline binmeden önce istediği mesafeden aracı çalıştırıp klimayı açabiliyor ve kullanıma hazır hale getirebiliyor.
  Firma, ilk olarak Apple'ın Iphone ve Ipod touch markaları için tasarlanan programın yakında diğer marka yeni nesil cep telefonları için de uygulanabilir hale getirileceğini açıkladı.
   

Bu Sayfayı Paylaş