Cep telefonu hikayesi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cep telefonu hikayesi nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  performans ödevi için konu cep telefonu detaylı bilgiye ihtiyacım var
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  CEP TELEFONU TARİHÇESİ
  1973 yılında ilk cep telefonunun mucidi olan Martin Cooper,GSM teknolojisinde
  Pek çok yenilik bekliyor.
  İlk cep telefonunu 30 yıl önce üreten Martin Cooper bugün 74 yaşında.Motorolada mühendis olarak çalışırken ürettiği cep telefonunun son on yılda hızla yayılmasını ve 850 gram ağırlığındaki bir tuğla görünümünden 80-90 gram ağırlığındaki teknoloji ürünlerine dönüşmesini ilgiyle izliyor.Ancak Coopera göre bu teknolojiler daha başlangıç.
  Cooperin hayalinde kulağın arkasına sığabilecek kadar bir cep telefonu üretilmesi yatıyor.sesli emirle ya da kullanıcının düşüncesiyle arama yapacak telefon,bir arama geldiğinde ise çalmak yerine , kullanıcısının kulağını gıdıklayacak.

  TUĞLA CEP TELEFONU
  Ürettiği kablosuz cep telefonuyla ilk görüşmeyi 3 nisan 1973 tarihinde yaparak
  Tarihe geçen Cooperin ilk Motorola cep telefonu 850 gram ağırlığında , 25 cm yüksekliğinde , 8 cm derinliğinde ve 4 cm genişliğindeydi. Şu anda üretilen ve avuç içinde kaybolacak kadar küçük cep telefonlarıyla karşılaştırıldığında daha çok bie tuğlayı andıran ilk cep telefonu üretildiği dönem için bir devrim niteliği taşıyordu.
  Cep telefonunda önce kullanılan araç telefonlarının yaklaşık 13 kğ ağırlığında olduğu düşünülürse ilk cep telefonunun getirdiği değişimi anlamak daha kolay olabilir.
  Cooper , Motorolada sistem bölümü müdürü olarak çalıştığı dönemde , cep telefonunun geliştirilmesinin ardında yatan fikri şöyle açıklıyor: Temel hayalimiz insanların arabalara konuşmak zorunda kalmamasıydı.İnsanlar bir masayı ya da bir duvarı aramak istemiyordu.

  1 MİLYAR KULLANICI
  Araştırma kuruluşu Gartner Dataquestin araştırmalarına göre sadece geçen sene içerisinde 423 milyon adet cep telefonu satıldı ve dünya üzerindekicep telefonu kullanıcısı sayısı 1 milyar kişiyi geçti.Avrupa ülkeleri yüzde 80lere varan cep telefonu penetrasyonlarıyla dünyada cep telefonunun en yoğun kullandığı bölgeyi oluşturuyorlar.Cep telefonu kullanımının en hızlı arttığı ülkeler ise düşük kullanım yüzdelerini hızla artıran Çin ve Hindistan.
  Şu anda cep telefonu üretiminde dünyanın en büyük ikinci firması olan Motorola 30 yıl önce yüz milyon dolarlık ciro hedefiyle kurduğu cep telefonu bölümünde , sadece 2002 yılının son çeyreğinde 3.3 milyar dolarlık bir ciro yaptı.
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cep telefonunun tarihi
  Çalışmalarına 1982 yılında başlanan cep telefonunun hikayesi, kablo döşeme sıkıntısı yaşayan ülkelerin alternatif arama çabasıyla başladı. İlk cep telefonu görüşmesi 1991 yılında Finlandiya’da yapıldı. İlk kısa mesaj ise 1992 yılında atıldı. Daha önceki denemeler sayılmazsa Graham Bell, 10 Mart 1876’da telefonu icat ettiğinde iletişim devriminin önünü açtığının farkında değildi. Yaklaşık 100 yıl boyunca gelişen ama kablosu olduğu için her zaman bir yere bağlı olarak kullanılan telefon, kablo döşeme sıkıntısı yaşayan ülkelerin alternatif arama çabasıyla kablosuz hale geldi.

  GSM - Global Systems Mobile
  Finlandiya ve İsveç gibi yüzlerce kilometre fiyort ve binlerce adaya sahip Kuzey Avrupa ülkeleri, söz konusu yerlere coğrafi koşullar yüzünden kablo döşemekte sıkıntı yaşayınca alternatif iletişim yöntemleri aramaya başladı. Bu ülkelerin imdadına Avrupa Telekomünikasyon Standartları Komitesi yetişti ve GSM’in ilk adını veren Global Systems Mobile’ı 1982 yılında oluşturdu. GSM konusunda yapılan çalışmalar, 1984 yılında Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı.

  Gelişme yolunda büyük adım
  Avrupa Birliği 1986 yılında cep telefonlarının 900 Mhz frekansında çalışmasına karar verdi ve bir yıl sonra GSM sisteminin temel standartları imzalandı. 1987’de 13 ülkenin GSM Memorandum of Understanding (MoU) ya da bir başka deyişle GSM tabanlı hücresel ağların gerçekleştirilmesi ile ilgili şartnameyi imzalamasıyla cep telefonu, gelişme yolunda büyük adım attı. Özellikle Avrupa’da 1988 ve 1989 yıllarında yoğun çalışmalar yapıldıktan sonra 1991 yılında Finlandiya’nın yerel GSM operatörü Radiolinja üzerinden Nokia’nın 1011 modeli ile ilk cep telefonu görüşmesi gerçekleştirildi.

  2 yıl içinde 1 milyon abone
  İlk görüşmenin bir yıl sonrasında, Telecom Finlandiya, İngiliz Vodafone ile ilk roaming anlaşmasını yaptı ve iki ülke arasında cep telefonu görüşmeleri mümkün oldu. 1992 yılında ilk SMS de (Kısa Mesaj Servisi) gönderildi. Yaşanan yoğun talebin ardından 1993 yılında 18 ülkeden 32 GSM ağı hizmet verirken, bir yıl sonra MoU’yu imzalayan abone sayısı 100’e yükseldi ve GSM abone sayısı da 1 milyona ulaştı.

  Hazır Kart 1996’da çıktı
  Bugün milyonlarca kişi tarafından kullanılan ön ödemeli telefon kartı 1996 yılında piyasaya çıktı. Aynı yıl ABD’de 15 GSM ağı 1900 Mhz üzerinden yayına çıkarken üç bantla çalışan cep telefonu da yine 1997 yılında piyasaya sürüldü. 1998 yılında GSM abone sayısı 100 milyona ulaştı. İlk WAP, hemen ardından GPRS (Genel Paket Radyo Servisleri) sözleşmeleri imzalandı. Hem üretici hem de yazılımcılar çalışmalarını hızlandırırken, ilk ticari GPRS servisi 2000 yılında hizmete girdi ve 3G için ilk ihale ilanı gerçekleştirildi. Japon NTT DoCoMo 1 Ekim 2001’de ilk ticari 3G (Üçüncü nesil) hizmetini piyasaya tanıtarak GSM sektörüne yeni bir dinamizm getirdi.

  2001 yılında ilk renkli ekranlı cep telefonu
  Yeni yüzyılın ilk yılında, ayda atılan SMS sayısı 5 milyon civarındaydı, bir yıl sonrasında bu rakam 50 milyona ulaştı. Toplam GSM abone sayısının 500 milyona ulaştığı 2001 yılında GSM kullanıcıları ilk renkli ekranlı cep telefonu ile tanıştı. 2002 yılı GSM sektörü için birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Kullanıcıların birbirlerine SMS’e ek olarak fotoğraf ya da video klibi göndermesine imkan tanıyan İlk MMS (Multimedia Messaging Servis) devreye sokuldu. Yılda 400 milyar SMS atılırken, aboneler de ilk kameralı cep telefonuna sahip olmak için raf önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

  50’den fazla operatör 3G ağı kurdu
  Bir yıl sonrasında ilk EDGE (Enhanced Data Rates for Global Evolution - Global Gelişme için Geliştirilmiş Data Hızları) devreye girdi. GSM cihazı üretimi de yıllık 500 milyona ulaştı. 1994 yılında 1 milyona ulaşan toplam GSM abonesi sayısı sadece on yıl içinde bin kat artarak 2004 yılında 1 milyara ulaştı. Tüm dünyada 50’den fazla operatör 3G ağı kurdu. Herkes bu artışı konuşurken bir yıl sonra abone sayısı 1,5 milyarı da geçti ve kablosuz cihaz pazarının yüzde 75’i, GSM ile ilgili cihazlardan oluştu.

  2005 yılında HSDPA teknolojine geçildi
  2005 yılının bir başka önemli olayı, kullanıcıların yüksek hızda internet erişimine ulaşmasını sağlayan HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) sisteminin hayata geçmesi oldu. Bu yıl içinde 3G’ye geçen şirket sayısı 100’ü aştı, bir yıl içinde atılan SMS sayısı 1 trilyonu geçti. Takvimler 2006 yılını gösterirken GSM abone sayısı iki milyara ulaştı. 60 ülkede 3G hizmeti sunan 130 şirket, 100 milyon aboneye yüksek hızlı internet erişimi imkanı sağladı. Yıl sonuna kadar ticari HSPDA ağ sayısı 85’i geçti ve 1 milyar telefon satıldı. Aboneye doymayan GSM sektörü, 2,5 milyar aboneye geçtiğimiz yıl ulaştı. Mobil hızlı internet hizmeti sunan operatör sayısı 150’yi geçerken, dünya aboneleri, Yakın Alan İletişimi (NFC) kullanan cep telefonları ödeme mekanizması olarak 2007 yılında kullanılmaya başladı. Bu yıl sona ermeden GSM abone sayısı 3 milyar barajını geçti ve dünyanın yarısı iletişimde mobil hale geldi.

  Türkiye’de ilk GSM operatörü Turkcell
  Türkiye’de ilk GSM operatörü 1994 yılının Mart ayında hizmete başlayan Turkcell oldu. Turkcell’i iki ay sonra hizmete başlayan Telsim takip ederken, Avea 2001 yılının Mart ayında hizmete girdi. Turkcell ilk ismini korurken, Telsim, Vodafone tarafından satın alındı, Avea ise Aycell ve Aria’nın birleşmesi ile hizmete girdi. Türkiye’de, aktif olarak kullanılan sim kart sayısı da 60 milyonu geçti.  Kaynak: Tubider Bilişim Dünyası
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - telefonu hikayesi nedir Forum Tarih
Telefonun zaman içeresindeki gelişimi kısaca Eğitim Bilgileri 26 Eylül 2017
Telefonun geçmişten günümüze kadar gelişimi Bilim & Teknoloji 22 Şubat 2014
Telefonun Faydaları ve Zararları Maddeler Halinde Bilim & Teknoloji 20 Aralık 2013
Telefonun yararları ve zararları madde madde Bilim & Teknoloji 19 Aralık 2013
Telefon icadı Telefonun İcadı Hakkında Bilgi Telefonu Kim Bulmuştur Bilim & Teknoloji 17 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş