Cep telefonlarında mikrobik tehlike

'Genel Sağlık' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 4 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Cep telefonlarında mikrobik tehlike konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cep telefonlarında mikrobik tehlike
  cep telefonu - mikrop - dezenfekte - hijyen - enfeksiyon  Cep telefonlarının her gün dezenfekte edilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Bu telefonlar büyük hastalıklarında habercisi!
  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, cep telefonlarının, mikrobik hastalıklardan korunmak için her gün dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtti.

  Doç. Dr. Sönmezoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, sürekli elle temas edilen cep telefonlarının temizlenmemesi halinde hastalık bulaştırdığını belirtti.

  Gündelik hayatta sürekli kullanılan cep telefonlarının yararının yanı sıra hastalık da saçabildiklerine dikkati çeken Sönmezoğlu, telefon üzerinde üreyen bakterilerin ağıza, buruna girdiğini ve o bölgelerde enfeksiyona neden olabildiğini ifade etti.

  Cep telefonlarının, mikroorganizmaların tutunarak üreyebildikleri iyi bir yüzey olduğuna işaret eden Sönmezoğlu, şu bilgileri verdi:
  “Cep telefonları tıpkı klozet kapakları, kapı kolları gibi mikroorganizma yuvalarıdır. Günlük hayatımızda elimizi dokundurduğumuz pek çok yerden aldığımız mikroorganizmalar, ellerimiz aracılığıyla cep telefonlarına geçiyor. Cep telefonları da belirli bir ısı yayıp, sıcak oldukları için mikroorganizmaların rahatça üremelerine olanak verir. Bunlar da özellikle mukoza olan, hassas yerlerde enfeksiyon yayılmasına neden oluyor. Diğer bir deyişle cep telefonları mikropları ağıza ve buruna iten iyi bir yüzeydir. Özellikle açık bir yara veya sivilce varsa orayı enfekte eder.

  Bu nedenle kişiye özel cep telefonlarının, başkası tarafından kullanılması durumunda hemen dezenfekte edilmesi gerekiyor. Hiç kimsenin eli steril değildir. Cep telefonları, mikrobik hastalıklardan korunmak için her gün dezenfekte edilmelidir. Sadece kişinin kendisinin kullandığı telefon ise yine sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez temizlenmelidir. Bu dezenfekte işlemi için aşındırıcı etkisi olmayan ıslak mendiller kullanılabilir. Ayrıca cep telefonlarına özel dezenfektan mendiller de kullanılabilir.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - telefonlarında mikrobik tehlike Forum Tarih
Nokia Telefonlarında Garanti Durumunu Denetleme Kodu Nokıa 15 Haziran 2011
Cep Telefonlarında Tek Tip Şarj Aleti Kullanılacak Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 2 Temmuz 2009
1983 / 2009 Arası Cep Telefonlarındaki Değişim..!!! Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 23 Mayıs 2009
Cep Telefonlarında Çizilmeye Son !!! Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 24 Ocak 2009
TeLefona Format Atma, Cep Telefonuna Nasil Format Atilir, Cep Telefonlarinda Format Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 12 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş