Cep telefonları nerede olduğumuzu da bilecek

'Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cep telefonları nerede olduğumuzu da bilecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cep telefonları nerede olduğumuzu da bilecek


  Yakın bir gelecekte, cep telefonunuz sadece alışveriş merkezinde olduğunuzu değil, hangi dükkanda bulunduğunuzu da biliyor olacak. ABD Duke Üniversitesi bilgisayar mühendisleri, cep telefonlarının bulunduğu ortamın 'parmak izini' çıkaran ve kullanıcısının nerede olduğunu belirleyen bir uygulama geliştirdi. Uygulama, cep telefonunun kamera, mikrofon ve ivmeölçerini kullanarak, telefonun nerede olduğunu belirleyebiliyor.

  [​IMG]

  Standart Global Pozisyon Saptama (GPS) 10 metrelik yanılma payıyla üstelik sadece açık alanlarda çalışıyor. Kapalı ortamda çalışabilmek üzere tasarlanan yeni uygulama ise cep telefonunun, dolayısıyla da kullanıcısının, duvarın hangi tarafında olduğunu bile belirleyebiliyor.

  SurroundSense adı verilen uygulamada telefonun dahili kamerası ve mikrofonu, ortamdaki ses, ışık ve renkleri; ivmeölçer ise kullanıcının hareketlerini kaydediyor. Sunucuya aktarılan bu bilgiler, analiz edilerek kullanıcının yeri saptanıyor.

  Optik, akustik ve hareket bilgileri bir araya geldiğinde, ortamın parmak izi ortaya çıkıyor ve mekanın neresi olduğunu belirlenebiliyor. Örneğin bir barda, insanlar genellikle oturarak zaman geçirir, çok az hareket ederler. Ortam karanlık ve gürültülüdür. Bir süpermarket ise aydınlıktır, canlı renklerle donanmıştır ve rafların oluşturduğu koridorlardan oluşur. SurroundSense, bu iki mekan arasındaki farkları belirleyebiliyor. Yüzde 87 başarı ortalaması olan uygulamanın bir diğer önemli özelliği ise öğrenme yeteneğine sahip olması.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - telefonları nerede olduğumuzu Forum Tarih
Cep Telefonlarının Sağlığa Zararları Nelerdir Genel Sağlık 16 Mart 2013
En Çok Satan Cep Telefonları Modelleri 2012 Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 15 Mayıs 2012
Van Tüketici Hakları İl Ve İlçe Hakem Heyetlerinin Telefonları Van Tanıtımı 20 Mart 2012
Tekirdağ Tüketici Hakları İl Ve İlçe Hakem Heyetlerinin Telefonları Tekirdağ Tanıtımı 20 Mart 2012
Turkcell Mobil Ödeme Uyumlu Cep Telefonları Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 27 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş