Cennet Kuşu (Paradisaeidae)

'Kuşlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cennet Kuşu (Paradisaeidae) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Temel Özellikleri

  Erkek kuşun muhteşem üreme tüyleri cennetkuşunun karakteristik özelliklerindendir. örnekleri avikültürde sergilenmiştir fakat özel yuvalama alışkanlıkları sebebi ile kayıtlarda üreme oranının düşük olduğunu görüyoruz. Cennetkuşları ilk olarak Portekizli deniciler tarafından Afrika'nın Widah limanından getirilmiştir. Kuşun ismi burdan gelmektedir. Aynı zamanda erkek kuşun siyah tüyleri sebebiyle dul kadın kuşu olarak bilinir.

  Beslenme ve Barınma

  Yabancı ispinoz yemi karışımlarına eklenen akdarı döküntüleri yeşil ve canlı gıda ile beslenmeleri önerilir. Cennetkuşları doğada serpildikten sonra büyük ve ekili kuşhanelere ihtiyaç duyar. İklime alıştırıldıklarında dışarıda da bakabilirsiniz. Alternatif olarak içeride büyük bir kuşhane hazırlayabilirsiniz. Zorbalık yapabiliceğinden üreme mevsimi dışında foster mumgagaları ile beraber tutmayın. Cennetkuşları renklerini kaybettiğinde cinsiyetini ayırt etmek zorlaşabilir. bu durumda erkek kuşu dişi kuştan hafifçe uzun kuyruğu ve vucüdundaki daha koyu beneklerden ayırt edebilirsiniz.

  Üreme

  Cennet kuşları kendi yavrularını büyütmez. Bunun yerine dişi kuşla yumurtalarını kuluçkaya yatıp büyütücek diğer mumgagaların yuvalarına bırakır. Erkek kuşlar muhteşem tüylerini çiftleşme mevsiminin başında dökerler. Bir erkek kuşu bir çok dişi kuş ile barındırın ve üreme için pytilia türleri ile arkadaşlık ettirin. Melba ispinozu (Pytilia Melba) bu türlerin doğal ev sahipleridir fakat cennetkuşu yavrularu ateş ispinozları (Laganostica S. Senegala) tarafından da büyütülebilir.


  [​IMG]
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  cennet kuşu resimleri-çok güzel kuş resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cennet Kuşu (Paradisaeidae) Forum Tarih
Cennetkuşu (paradisea) Hakkında Bilgiler Kuşlar 23 Ekim 2011
Cennet Kuşu Çiçeği Resimleri - Strelitzia Çiçek / Gül Resimleri 9 Ekim 2010
Cennet Kuşu Çiçeği (Strelitzia Reginae) Doğa ve Bitkiler 23 Ağustos 2009
Cennet Kuşu Kuşlar 12 Mart 2009
Bu cennet kokusudur İslami Kıssalar & Hikayeler 10 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş