Cenabet Nedir - Cenabet Ne Demek - Cenabet'in Anlamı

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Cenabet Nedir - Cenabet Ne Demek - Cenabet'in Anlamı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cenabet Nedir - Cenabet Ne Demek - Cenabet'in Anlamı

  Cünüp veya cenabet, İslam'a göre cinsel ilişkide bulunduğu halde veya vücudundan meni çıktığı halde henüz boy abdesti alarak temizlenmemiş olan (kişi)
  . Bununla birlikte bu sözcükler gündelik konuşmada pis veya hoşlanılmayan kimseleri tanımlamak amacıyla da kullanılırlar.

  Konuyla ilgili ayetler ;  "Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın
  . Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan (tuvalet) gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır."Nisa 43)  "Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın
  . Eğer cünüp iseniz iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat o sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz." (Maide 6)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cenabet Nedir Cenabet Forum Tarih
CENÂBET - İslami Sözlük Dini Terimler Sözlüğü 26 Ocak 2010
Devriye Fütüvvetname ve Surname nedir ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Haziran 2017
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş