Cemre Ne demek - Cemre Nedir - Cemre Ne Zaman Düşer

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Cemre Ne demek - Cemre Nedir - Cemre Ne Zaman Düşer konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cemrenin Tanımı - Cemre Hakkında - Cemre Ne Zaman Düşecek - Cemre Düşmesi Hakkında
  Baharın müjdecisi olarak bilinen ilk cemrenin yarın havaya düşeceği bildirildi. Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erman Artun,yaptığı açıklamada, cemrenin, ilkbahara doğru önce havada, sonra suda ve son olarak toprakta 7′şer gün arayla meydana gelen sıcaklık yükselmesi olduğunu söyledi.

  CEMRE BAHARIN MÜJDECİSİ
  Cemrenin kelime anlamının “kor halindeki ateş” olduğunu ifade eden Artun, “Cemreler, havaların ısınmaya başladığının ve kışın soğuk günlerini geride bırakmak üzere olduğumuzun müjdecisidir” dedi.

  Artun, eskilerin 365 günlük yılı 179′u “kasım” ve 186′sı “hızır” günleri olarak ikiye ayırdıklarını, kış devresinin 8 Kasım’da başladığını ve 6 Mayıs’ta da Hıdırellez ile birlikte yaz devresi, yani hızır günlerine girildiğini vurguladı.

  Kasımın 46′sında, 40 gün anlamına gelen “erbain”, 86′sında da 50 gün anlamına gelen “hamsin”in başladığını belirten Artun, böylece kışın en soğuk zamanları olan 90 günlük sürenin geçtiğini, kasım günlerinin ortasını geçip 100 gün geride kalınca halk arasında zorlu kış günlerini geride bırakma düşüncesinin oluştuğunu kaydetti.

  Artun, kasımın 105′inde (19-20 Şubat) birinci cemrenin havaya, 112′sinde (26-27 Şubat) ikincisinin suya, 119′unda (5-6 Mart) üçüncüsünün toprağa düştüğüne ve 7 günlük aralıklarla buraları ısıttığına inanıldığını söyledi.

  TOPRAĞA DÜŞEN ÜÇÜNCÜ CEMREDEN SONRA BAHAR GELİYOR

  Meteorolojik olarak ısınma sıralamasının toprak, hava ve su şeklinde olduğunu anlatan Artun, şöyle konuştu: “Cemre her ne kadar folklorik bir inanış olsa da cemre tarihlerinde hava sıcaklığı belirli oranda artıyor. Toprağa düşen üçüncü cemrenin ardından ise bahar geleceğine inanılıyor. Cemreler Türk dünyasının kültür ve edebiyatına da konu olmuşlardır. Örneğin, divan şairlerinin cemre zamanlarında, baharın yaklaşması dolayısıyla önemli kişiler için yazdıkları övgü şiirlerine ‘Cemreviye’ denilirdi.”
  alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cemre demek Cemre Forum Tarih
Cemreviye Nedir - Cemreviye Ne Demektir - Cemreviye Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 14 Aralık 2011
Cemre ne demek - Cemre nedir - Cemre anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 9 Ocak 2011
Cemre Nedir Cemre Ne Zaman Düşer Doğa ve Bitkiler 9 Şubat 2014
Son cemre ne zaman düşer Doğa ve Bitkiler 21 Şubat 2012
İkinci cemre ne zaman düşer Doğa ve Bitkiler 21 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş