Cemil Cem Kimdir?

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cemil Cem Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cemil Cem (Cemil Cem Kimdir? - Cemil Cem Hakkında)

  Cem'in portresi, ressam İzzet Ziya Bey tarafından çizilmiş.
  Cemil Cem (1882-1950), çağdaş Türk karikatürünün en önemli ustalarından biridir. Karikatürlerinde genellikle Türkiye'nin siyasal yaşamını konu almıştır.
  Cemil Cem İstanbul'da doğdu. İstanbul'da hukuk öğrenimi gördü. Dışişlerinde görevli olarak Fransa'ya gitti. Bu sırada Paris'te Siyasal Bilgiler Okulu’nun derslerini izledi. 1908'de İstanbul’da yayımlanmaya başlayan Kalem dergisine karikatürler göndermeye başladı. Karikatürlerinde altyazıya da önem veriyordu. Cem 1910'da İstanbul'a döndü ve aynı yıl ünlü mizah dergisi Cem dergisini çıkarmaya başladı. Özellikle portre karikatürleri çizdi ve karikatürlerinde devlet adamlarının kişiliklerinin ve dış görünüşlerinin en belirgin yanlarını ustaca yansıttı.

  1912'de, Balkan Savaşları’ndaki yenilginin ardından dergiyi kapatarak Avrupa'ya gitti. Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul’a döndü ve 1925’e değin Sanayi-i Nefise Mektebi'nde (bugün Mimar Sinan Üniversitesi) müdürlük yaptı. Cem'i 1927’de yeniden yayımlamaya başladı. Vergileri eleştiren bir karikatürü nedeniyle yargılandı. Recep Peker'i konu alan bir karikatürü nedeniyle de dergisi 1928'de kapatıldı ve karikatür yayımlaması yasaklandı.
  Bir süre İstanbul Belediye Şehir Meclisi üyeliği yaptıktan sonra evine çekilen Cem zamanını resim yaparak geçirdi. 9 Nisan 1950’de İstanbul’da öldü.
  Cem karikatürlerini mizahı yazıyla ileten bir anlayışla çizdi. Devlet adamlarını ve yönetimi hiç sakınmadan eleştirdi. Çizgilerindeki gerçekçilik ve ince mizah anlayışıyla daha sonra birçok karikatürcüyü etkiledi. Cem'in 1909'da yayımladığı adsız bir karikatür albümü vardır.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cemil Kimdir Forum Tarih
Ayşe Cemile Kimdir - Ayşe Cemile Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 9 Haziran 2011
Cemil Çiçek Kimdir - Cemil Çiçek Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 3 Mayıs 2011
Cemil Ertem Kimdir - Cemil Ertem Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 4 Nisan 2011
Cemil Kavukçu - Cemil Kavukçu Kimdir - Cemil Kavukçu Hayatı Biyografi & Otobiyografi 15 Aralık 2010
Cemil İpekçi Kimdir ?,Cemil İpekçi Biyografisi,Cemil İpekçi Hakkında Biyografi & Otobiyografi 26 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş