Cemerler Köyü Akseki Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Cemerler Köyü Akseki Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akseki Cemerler Köyü Bilgileri - Cemerler Köyü Hakkında - Cemerler Köyü Tanıtımı - Cemerler Köyü Resimleri  Cemerler ,Antalya Akseki ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: AKSEKİ

  İl:ANTALYA

  İle Uzaklığı:140 km

  İlçeye Uzaklığı:23 km

  Rakım:721 m

  Nüfus:

  2000:177
  1997:0

  tarihi

  Köy, zamanın bahtsız şehzadesi CEM SULTAN'a destek veren ve mücadelesinde yanında olan karaevli ve sarıkeçili yörüklerinden oluşan insanlar tarafından M.S.1480-1490'lı yıllarda kurulmuştur. Köy ilk kurulduğu zamanlarda, bugünkü ismi MAHMUTLU köyü olan Bergus'a bağlı bir mahalle olarak aşağı yukarı 100-150 yıl kalmıştır. Daha sonra köy olarak ayrılmıştır.Bu mıntıkada kurulan en son köylerdendir.Ve köy ismini CEM SULTAN'a destek veren askerler anlamında CEMERLER olarak almıştır.

  kültür

  Köy'ün Buğday çorbası,ERKEÇ etinden yapılan Et yemeği, Bulgur Pilav'ı ve Un Helvası en meşhur yemekleridir.Yemekleri tamamen Tereyağı ile yapılmaktadır. Ayrıca köyün Badem, incir, üzüm ve pekmez'i çok meşhurdur.

  Coğrafya

  Cemerler köyü toros'ların Geyik dağları'nın eteğinde kurulmuş Antalya iline 131 km, Akseki ilçesine 18 km, Alanya'ya 64 km, Manavgat'a 43 km uzaklıkta şirin bir köy'dür. Köyün Rakımı 721 metre'dir. Köyde çok sayıda mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaraların en önemlisi ÖRÜMCEKLİ MAĞARASI'dır.Ayrıca köye 600 metre mesafede 10 metre derinliğinde şifalı 3 odalı İN bulunmaktadır.İsmi'de KOZAN İNİ'dir.

  örümcekli mağarası

  Cemerler köyü'nün içerisinde ve sinekli mağarası'nın 200 metre yakınında yer almaktadır.Derinliği 20 metre'dir.kreatese kalkerleri içerisinde gelişmiştir.Giriş ağzında şimdiye kadar rastlanan en büyük örümcek türlerine rastlanmıştır.Bu nedenle mağara'ya ÖRÜMCEKLİ MAĞARASI denilmektedir.Mağara'da ayrıca MİLLİPİDE isimli çok sayıda ayağı olan bir canlı türüde mevcuttur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz İklimi ve karasal iklim karışımı'dır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: MUSTAFA AY

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (242) 686 50 60
  Cep Telefonu: 0 (536) 564 01 51


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cemerler Köyü Akseki Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş