Cemaat ile namaz kılmanın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir kısaca

'Dinimizin Direği Namaz' forumunda Siraç tarafından 6 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Cemaat ile namaz kılmanın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir kısaca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cemaat ile namaz kılmanın bireysel ve toplumsal faydaları kısaca,

  İslam’ın beş şartından biri olan namaz, İslam’ı kabul edenler için olmazsa olmaz bir ibadettir. Namaz kılmak İslam dininde Kur’an’da ve hadislerde sıkça yer verilen bir ibadettir. Allah’ın emri olarak farz kılınmıştır. Peygamberin amelleri olarak dine dair sünnet olan namazlar da vardır.

  Özellikle farz namazların cemaat ile kılınması tavsiye edilmiştir. Cemaatle kılarken mezhebi ihtilaflar olsa da en az 3 kişiyle bir cemaat teşekkül eder ve namaz eda edilir. Cemaatle namazda bir kişi imam olur ve önder olarak namazı kıldırır. Müezzin ise imama uyulması için seslenişler yapar.

  cemaatle-namaz.jpg

  Cemaatle namaz kılmanın bireysel faydaları, daha fazla sevap kazandırır. Namazı imam kıldırdığı için namaz içindeki bazı küçük hataların affı daha kolay olabilir. İnsanlarla sosyal ilişkiler kurmak bakımından bireysel bir faydası vardır. Cemaatle namaz kılmak, vakit çıkmadan namazın kılınması sağlar. Toplu hareket etmenin birey üzerindeki faydaları bu şekildedir.

  Cemaat ile namaz kılmanın toplumsal faydaları ise, insani ilişkilerin gelişmesinde faydalıdır. Toplumun sosyal dokusunu işler. Yardımlaşma, paylaşma ve dayanışmayı arttırır. İnsanların birbirlerinden haberdar olmasını sağlar. İnsanların arkadaşlıklar, dostluklar, akrabalıklar kurmasını sağlar.

  Cemaatle namaz sünnete en uygun olan namaz kılma şeklidir. Bireysel olarak da kılınan namazlar kabul olsa da, cemaatle bir birliktelik içinde kılınan namazların fazileti daha fazladır. Bu nedenle tek bir imam arkasında büyük bir cemaat olmak tavsiye edilmiştir.
   

Bu Sayfayı Paylaş