Cem Sultan - Opera Konseri

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cem Sultan - Opera Konseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cem Sultan - Opera Konseri


  Cem Sultan operası - Ankara Opera Sahnesi
  [​IMG]

  Tarih: 27.02.2010 20:00
  Mekan: Ankara Opera Sahnesi
  Adres: Atatürk Bulvarı No:20
  İl/ilçe: Ankara / Ulus
  Telefon: 312 324 22 11
  Fiyat: 20,00 TL
  17,00 TL
  15.00
  10.00


  BİRİNCİ PERDE


  Birinci Sahne: Babası Fatih Sultan Mehmed’in ölümünden sonra tahta geçmek üzere Konya’dan İstanbul’a doğru yola çıkan Cem Sultan bir süre Bursa’da kalacaktır. Halk bu haberi büyük bir coşkuyla kutlar.

  İkinci Sahne: Cem Sultan, Bursa’daki sarayında padişah sıfatla konuklarını ağırlamasına karşın, ağabeyi Bayezid İstanbul’da tahta oturmuştur. Ülkeyi bölünmeye götüren bu tehlike karşısında halaları Selçuk Hatun arabulucu olarak İstanbul’a gidecektir.

  Üçüncü Sahne: İki kardeş arasındaki iktidar mücadelesi, Yenişehir Ovası’ndaki savaşta Bayezid’in zaferiyle sonuçlanınca Cem Sultan için tek çıkar yol ülkeyi terk etmektir.

  Dördüncü Sahne: Rodos’ta Saint-Jean Şövalyelerine sığınmaya karar veren Cem Sultan, kader yoldaşlarıyla birlikte bu adaya doğru gitmektedir.

  İKİNCİ PERDE


  Birinci Sahne: Rodos’ta şövalyelerin başı Pierre d’Aubusson ‘un himayesinde konuk edilen Cem Sultan için gösterişli bir gece düzenlenmiştir. Cem Sultan tören sırasında Fransa’ya gitmek zorunda kaldığını öğrenir.

  İkinci Sahne: Fransa’da Sassenage Şatosu’nda yine şerefine düzenlenmiş bir gecenin konuğu olan Cem Sultan birbirinden güzel kadınlar arasında yaşadıklarını unutmaya çalışmaktadır.

  Üçüncü Sahne: Hapishane olarak tasarlanmış Bourganeuf Şatosu’na gönderilen Cem Sultan kendisiyle ilgili sinsice planlar hazırlandığını fark etmiştir.

  Dördüncü Sahne: Osmanlı İmparatorluğu’na bir başka deyişle İslam alemine karşı bir koz olarak kullanılan Cem Sultan, Roma’da Papa İnnocenti’nin huzurundadır bu kez.

  Beşinci Sahne: Sağlığı giderek bozulan Cem Sultan, Fransa kralı VIII. Charles’a teslim edilir. Napoli yakınlarında, yaşamı oyunca yazgısını paylaşan dostlarının yanında son nefesini verir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş