Celalli Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Celalli Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Hafik Celalli Köyü - Celalli Köyü Hakkında Bilgiler - Celalli Köyü Resimleri  Celalli-bucak merkezi, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyümüzün ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Her ne kadar halk arasında köyün 'Celâl' adında bir kişi tarafından kurulduğu söyleniyorsa da bu isime eski kayıtlarda rastlanmamıştır.Köyümüzün Celâli İsyanları sonucunda kurulmuş olması da muhtemeldir. Zira o dönemde padişah ,isyanı çıkaran Türk boylarını Anadolu'nun muhtelif yerlerine dağıtmış. Dağıtım, farklı boylardan alınan ailelerin birleştirilip; çeşitli köylere ve mezralara yerleştirilmesi şeklinde olmuştur. Bu aile guruplarından bir kısmı da köyümüze ve çevresine yerleştirilmiştir. Burada yaşayanlara da isyana katılmaları sebebiyle sinirli,hiddetli anlamına gelen 'Celâlli' denilmiştir. Köyümüzde yaşayan ailelerin yapısı bu kanaati desteklemektedir. Köyümüzdeki insanların bir kısmı Yağlak Mevkii'ndeki 'Evler Göçen' denilen harabelerden; bir kısmının 'Karayaprak' ve 'Acısu' mevkiindeki harabelerden; bir kısmı da 'Kozağacı Mezrası', Pağaç, Kızılcakışla, İmirhan ve Kulyusuf köylerinden göç ederek bugünkü köyü oluşturdukları bilinmektedir.(1) Köyümüz eski bir yerleşim merkezidir.Çorak,Göğyatak ,Cindili ve Çataltepe de yığma, kül tepeler vardır. Cindili Mağarası'nın etrafında tarihi çanak çömlek kırıklarına rastlanır.Ayrıca Kozağacı, Acısu, Korucuyüz , Kayırcık, Karayaprak , Gözenin yüzü, Karaman ve Kamışlı Koyak'ta harabeler vardır. Celalli, Osmanlının son yıllarında nahiye olmuştur. İlk Müdürü Derviş Mehmet oğlu Mustafa Efendi'dir.(Vefatı: H. 1327)

  Molla Osman Efendi'den nakledildiğine göre köyümüzün camisi 260 yıllıktır.(2) Müezzinlerin yakın zamana kadar cuma namazlarında: "Caminin banisi, Damlacık Köyünden Ali Ağa,Ahmet Ağa, El Hacı Kasım Ağa ve ecdat-larının ruhuna Fatiha!"diyerek rahmet okumalarından, camiyi yaptıranların üç kardeş olduğu sanılan,bu kişiler olduğu anlaşılmaktadır. Damlacıklılar yakın zamana kadar da bu hayrın durumunu sorarlarmış.(4)

  Ayrıca yakın zamanda köyde petrol çıktığı idda edilmiştir. Köyün tarihi çok eskilere dayandığı söylenmektedir. Celallı köyünün istanbul'da dernek binası bulunmaktadır, her sene düzenli olarak köylünün bir araya gelmesi için şenlikler yapılmaktadır.
  Celallı'nın Setenleri

  Köyümüzün tarihi iki seteni vardır.Bu setenlerin taşları şu anda köy meydanındadır. Taşın biri siyah granite benzer. Aslında yumuşak bir taş olduğu söylenir. Çok güzel bir görüntüsü olan bu taşın nereden getirildiği bilinmemektedir. Çevrede taşın kaynağı bulunamamıştır. Öteki taşların ise, 'Dolay' Mevkiinde yapılıp getirildiği bilinir. Ancak, kimin ne zaman yaptığı hakkında bilgi yoktur.
  Celallı'nın Taş Fırını

  Eski, taş ekmek fırınımız kullanılır durumdadır. Birkaç kere tamir görmüştür.Fırını, Acıpınar Köyünden gelme Altınlardan Nahiye Müdürünün Hanımı Fadik Hanım yaptırmıştır.
  Celallı'nın Değirmenleri

  Köyümüzde, Taburlara ait Altınoğlu (asıl adı Altınoluk), Yanık Değirmen, Kavaklı Değirmen ve Eski Değirmen olmak üzere dört tane değirmen varmış. Bunlardan Kavaklı ve Yanık değirmen yetmişli yıllara kadar kullanılıyordu. Yeni değirmenler açılınca yıkılıp satıldılar.
  Celallı'nın Çeşmeleri.

  Köyümüzde YSE tarafından yapılmış; kapalı şebeke yapılması sebebiyle şimdi kullanılmayan sekiz adet yeni çeşmesi ile dört tane tarihi çeşmesi bulunur. İçme suyu sıkıntısı çekildiği için köyümüzde çeşmelerin özel bir yeri vardır.

  Tarihi çeşmelerini kısaca inceleyelim:

  Şifa Suyu

  Derviş Ağa tarafından akıtılan Şifa Suyu, 1953 yılında tamir edilerek bugünkü yerine taşınmıştır. Halen Celalli Karakolu'nun önüne akan çeşmenin kitabesi yeni yazıyla yazılmıştır. Daha önce Kayanın dibini takiben caminin önüne aktığı söylenir.Kaya diplerinden çıkan pöhrekler* bunu doğrulamaktadır. (4)Köyümüzün en eski suyudur. Kaynağı 'Gözündere' dir. Bu dere eskiden bugünkü kadar derin değilmiş. Gözündere
  Tatlı Su

  Tatlı su çeşmesin kaynağı 'Cindili' Mevkiindedir. 'Çerkez' lâkaplı biri tarafından akıtılmıştır. Daha sonra Zıpır Oğlu Seyyit Ağa hayrına yenilenerek kullanılmıştır. Devamlı yıkılan acısuyun aktığı bölüm Yusuf Usta tarafından ücret karşılığı Akpınarlı Belik Usta'ya ihata duvarı yaptırılarak sağlam hale getirilmiştir. (4) Kitabesi Osmanlıcadır; tarihi Arapça yazılmıştır ve şöyledir: Sahibül hayrat vel hasenat Zübeyir Oğlu Seyit Ağa'nın ruhu için El Fatiha Seb'a aşera ve selasamie ve Elfü (1317)
  Halil KAHYA Çeşmesi

  Kaynağı 'Batak' Mevkiindedir.Sofuoğulları adına yapılan çeşmenin kitabesi Osmanlıca yazılmıştır ve şöyledir: 'Sofu Oğlu Halil Ağa'nın hayrı için ve Hasanın Ruhuna El Fatiha. Şerafi Sene 1321'
  Acı Su [değiştir]

  Kaynağı Mahmut GÜNEY'in bahçesindedir. 'Cik cik' Lakabıyla bilinen kişi tarafından akıtılmıştır.Yapımında çalışan ustalar ellerinin çamuruyla seferberliğe gitmişler.Kitabesi okunamayacak durumdadır. H.1330 yılında yapılmıştır.
  Celallı'da farklı bir su

  Köyümüzün girişinde 'Akçe Su' denilen bir maden suyu vardır. Yol çalışmaları sırasında patlatılan dinamitler den sonra azalan suyumuz kaybolmak üzeredir.
  Celallı'nın Odaları

  Köyümüzden Osmanlı'nın son savaşlarına ve Kurtuluş Savaşı'na katılan çok sayıda şehit ve gazi vardır. İhtiyarlar seferberlikte şehit olmuş 80 kişi sayardı.(5) Köy odalarında Koç İbrahim'in,Halil Onbaşı'nın' Kılıcınoğlu'nun' Kelce'nin Cıbıl İzzetin, Dede Mehmet Emmi'nin , Şafağın Oğlu'nun ve daha aklıma gelmeyen nice kahramanların savaş hikâyeleri anlatıla gelmiştir.(6) Belki de bu kişilerin yaşadığı olaylara ait belgeler, doktor raporları, madalya beratları sandık köşelerinde çürümektedir.

  Köyümüzde çok değerli olduğuna inandığım, Derviş Mehmet'in yaptırdığı bir oda vardır. Bu odanın ağaçları Kızılırmak üzerine yapılan sallarla Zara'dan getirildiği bilinir. Odanın tavanında 1288 tarihi yazılıdır. Kılıç Abdullah, Abazoğlu, Seyit Ağa'nın odaları da duvarları alçı sıvalı, eski odalardır.

  Derviş Ağa'nın odasının tavanından bir kesit. İnsanlarımız genellikle İstanbul'a göç ederken bir kısmı da Sivas'a yerleşmiştir. Köyümüzün nüfusu göç nedeniyle azalmaya devam etmektedir.
  Celallı'da Piknik Yerleri
  Halkımız eğrilce günleri Bel Kayası denilen kayalığa gider. Orada piknik yaparak eğlenirler.Halaylar çekilir, eğlenceler yapılır ve gelinlik kızlara hediyeler takılır. Sırayla Bel Kayası'ndan geçilir. Bel ağrılarına iyi geldiği sanılır. Bu günde ' Akçe Su' al renkli akar. Kan aktığı söylenir. Bu olayla ilgili çeşitli hikayeler anlatılır.

  Cindili'de Pınarıngözü, Yanık Değirmenin çayırı, Teknepınar, Kızılyar, Karayaprak gibi köyümüzün birçok mesire yerleri vardır.
  Celalı'nın Yatırları

  Gaz Dede, Çatal Tepe, Karayaprak ve Kepir adlı yatırları vardır.

  Osmanlı padişahı idamlıları Celalliye göderirmiş.Sonra Celalliden alıp idam edilecek yere gönderirmiş.Köyün geçmişi taa... 1587 lere dayanmaktadır.Buradada cellatlar konakladığı için adı Celalli olarak kalmıştır.Köyün şu an ki hanesi 105 dir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Sivas iline 58 km, Hafik ilçesine 26 km uzaklıktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - İbrahim Temur
  1999 - karabacak
  1994 - kulak
  1989 - gürük gilin abdullah
  1984 - hacı kaya
  2009 -halil ibrahim temur

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Celalli Köyü Hakkında Forum Tarih
Celallı Köyü Kavak Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Celallı Köyü Şenpazar Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş