Cehenneme aÇilan kapi!!!!

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda DilzaR tarafından 26 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Cehenneme aÇilan kapi!!!! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Burası Özbekistan'ın ücra kasabalarından biri Darvaz...

  [​IMG]
  Ancak çok önemli bir özelliği var. Darvaz'ın yerlilerine göre "Cehenneme açılan kapı" orada!.

  [​IMG]
  Burası tam 35 yıldır yanıyor. Hem de hiç durmadan...
  [​IMG]

  35 yıl önce doğal gaz aramaları için yapılan kazılar sırasında, ekipler bir yeraltı mağarasıyla karşılaştılar. Delinen yerin etrafı bir anda çöktü. Korkunç bir çukur oluştu.
  [​IMG]

  Üstelik mağaranın içinden toksit gazlar yükseliyordu. Bu toksik gazların atmosfere karışmasını önlemek için mağaranın dibine patlayıcı atıldı.
  [​IMG]

  İşte o andan sonra yanmaya başlayan gazları hiç kimse söndüremedi.

  [​IMG]
  Yaz kış, gece gündüz, derinliği belli olmayan bu çukur yanmaya devam ediyor

  [​IMG]

  Darvaz: Cehenneme açılan kapı...

  Darvaz, Özbekistan'ın ücra kasabalarından biri. Bugüne kadar adı pek duyulmadı. Hele hele yabancılar için hiç bir şey ifade etmedi. Ancak geçtiğimiz günlerde, bu kasabanın hemen yakınında bulunan ve yerlilerin "Cehenneme açılan kapı" dedikleri yer, Amerika ve Avrupa'da yayınlanan bir belgeselde yer alınca, Darvaz da bir anda ilgi odağı oldu.

  "Cehenneme açılan kapı" 35 yıldır yanıyor. 35 yıl önce doğal gaz aramaları için yapılan kazılar sırasında, ekipler bir yeraltı mağarasıyla karşılaştılar.

  Mağara o kadar derindi ki, delinen yerin etrafı da bir anda çöktü. Kamp çadırları ve ekipmanlar yerin dibini boyladı. Kurtarma ekipleri bile, bir şeyleri kurtarmak için o derinliğe inmeye cesaret edemedi. Çünkü onları o derinlikte toksik gaz tehlikesi de bekliyordu.

  Çöküntünün içinden yükselen bu toksik gazların atmosfere karışmasını önlemek için mağaranın dibine patlayıcı atıldı. İşte o andan sonra yanmaya başlayan gazları hiç kimse söndüremedi. Yaz kış, gece gündüz, derinliği belli olmayan bu çukur yanmaya devam ediyor.

  Derinden, zaman zaman gelen homurtular ise "Cehenneme açılan kapı"yla ilgili pek çok hikayenin uydurulmasına da yol açtı. Köylüler gerçeği bilse de bu hikayeleri anlatmaya bayılıyor. Kimileri ise inanarak anlatıyor ya da dinliyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş