Cedid Eşrefi Nedir

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 11 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Cedid Eşrefi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cedid Eşrefi Hakkında - Osmanlı Cedid Eşrefi - Cedid Eşrefi Nedir  Cedid Eşrefi, (Cedit Zolota), Osmanlı dönemindeki gümüş paralardan biridir. III. Ahmet döneminde 90 akçeye tekabül derdi.

  İstanbul ve Mısır'da basılan Eşrefi altınlar rayiç olarak eşit tutulmasına rağmen ne ağırlık ne de ayar olarak birbirini tutmuyordu. İstanbul'da basılan yüksek ayarlı altınlar Mısır’a götürülüp burada eritiliyor piyasaya düşük ayarlı Mısır altını olarak sürülüyordu. Bu duruma mani olmak için bakır ve gümüş ilave edilen yeni altınlara Tuğra basılmış, 300 akçeye karşılık olacağı benimsenen bu yeni paraya Cedid Eşrefi adı verilmiştir. Bu paralar çoğalıncaya kadar diğer altınların darphane-i Amire’ye getirilerek eritilmesi ve yeni tipde tuğralı olarak darbedilmesine karar verilmiştir. Mısır valisine de ferman ile 22 ayarda 100 adedi 115 vezine eşit sikke kesilmesi emredilmiştir.

  İlk olarak 1696 yılında (hicri 1106) II. Mustafa adına darbedilen bu paralar tuğranın altın üzerinde ilk uygulama olması açısından çok önemli olup, örnek teşkil etmiş, her ne kadar Cedid Eşrefi adı verilmişse de halk arasında Eşrefi adı ile veya Tuğralı Altun adı ile anılmaya devam etmiştir.

  [​IMG]

  • ÖN YÜZ : Tuğra,fi azze nasara darebe Kostantiniye 1106. ARKA YÜZ : Sultan ül berreyni ve Hakan ül bahreyni essultan ibn essultan.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cedid Eşrefi Nedir Forum Tarih
Cedid Eşrefi Nedir - Osmanlıda Cedid Eşrefi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 22 Temmuz 2012
Cedid Rumi Nedir - Osmanlıda Cedid Rumi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 22 Temmuz 2012
Servet-i Fünûn (Edebiyat-ı Cedide) Oluşumu ve Dağılması (1896-1901) Tarihi Bilgiler 12 Ocak 2012
Servet-i Fünûn (Edebiyat-ı Cedide) Döneminde Gezi Yazı Türü Masallar-Hikayeler-Destanlar 12 Ocak 2012
Servet-i Fünun (Edebiyat-ı Cedide) Sanatçıları ve Eserleri Masallar-Hikayeler-Destanlar 12 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş