Cebelitarık Boğazı Nerede - Cebelitarık Boğazı Hakkında Bilgi

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 23 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Cebelitarık Boğazı Nerede - Cebelitarık Boğazı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  cebelitarık boğazı nerde - cebelitarık boğazı hakkında


  Cebelitarık Boğazı (Arapça: مضيق جبل طارق, İspanyolca: Estrecho de Gibraltar), Akdeniz ile Atlas Okyanusu'nu birleştiren 60 km uzunluğunda ve 44 km genişliğindeki boğazın derinliği 426 m.'dir. Adını Tarık bin Ziyad'dan almıştır. Avrupa ile Afrika kıtalarını ayırır. Boğazın siyasal egemenlik bakımından kontrolü üç ülkenin elindedir.İngiltere, İspanya ve Fas. Boğazda, yüzeyde doğudan batıya giden kuvvetli bir akıntı vardır. Derinlerde ise daha zayıf bir akıntı Akdeniz’den Atlas (Atlantik) Okyanusuna akar. Cebelitârık Boğazının her iki yanı da sarp kayalıklarla çevrilidir. Bitki örtüsü bakımından Boğaz’ın iki yakasında berâberlik görülür. Boğaz’dan yılda 7000-7500 gemi geçer. Her iki kıyısı da İngilizlerin elindedir. Boğaz’ın Afrika kıyısında bulunan Tanca ise milletlerarası bir statüye bağlanmıştır. Bu statü muayyen bir devletin buraya yerleşmesine mâni olmaktadır.
  [​IMG]
  Cebelitarık Boğazı'nın uzaydan görünümü

  Tarihi

  Eski çağlardaki adı Calpe'dir. Şimdiki adı ise Arap komutanı Tarık bin Ziyad'dan gelmektedir. Tarık, boğazın güvenliğini sağlamak için burada bir kale yaptırmıştır. Cebelitarık 1462'de Araplardan İspanyollara geçmiş 1502'de resmen İspanyol topraklarına katılmıştır. 24 temmuz 1704'te İngiltere-Hollanda deniz kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir. 1705 tarihindeki Utrecht Antlaşması'yla İspanya kaleyi İngiltere'ye iade etmeyi kabul etmiştir.

  Konumu

  Akdeniz’in batı ucunu Atlas (Atlantik Okyanusu) ile birleştirir. Ulaşım yönünden oynadığı rol itibariyle ve jeopolitik bakımdan en önemli boğazlardan biridir. Deniz geçidinin önemi Süveyş Kanalının açılması ile daha da artmıştır. Takriben 60 km uzunluğunda olan Boğaz Afrika’nın ve Atlas ülkelerinin kuzey kıyısı ile İber Yarımadası'nın güney kıyısı arasında uzanır. En geniş noktası Trafalgar Burnu ile Spartel Burnu arasında 44 km, en dar noktası ise Cires Burnu ile Tarija Burnunun doğusunda 14,2 km’dir. Boğaz’ın ortası, en sığ noktası olup derinliği 324 metre'dir.

  Cebelitarik Köprüsü ve tüneli

  Question book-4.svg Bu maddedeki veya maddenin bir bölümündeki bazı bilgilerin kaynağı belirtilmemiştir.
  Ayrıntılar için maddenin tartışma sayfasına lütfen bakınız.
  Maddeye uygun bir biçimde kaynak ekleyerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
  Üslup Bu maddedeki üslubun, ansiklopedik bir yazıdan beklenen resmî ve ciddi üsluba uygun olmadığı düşünülmektedir.
  Konuyla ilgili tartışma için maddenin tartışma sayfasına lütfen bakınız.
  Maddeyi geliştirerek ya da konuyla ilgili tartışmaya katılarak Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.

  Cebelitarik köprüsü

  14 km'lik Cebelitarık Köprüsü Cebelitarık Boğazı'nın üzerinde inşaa edildiğinde, şimdiye kadar yapılmış en uzun ve en yüksek köprü unvanını alacak. Bu köprü tamamlandığında Müslüman bir ülkenin kültürüyle, Hıristiyan bir ülkenin kültürü arasında bağ oluşturacağı ve Afrika ile Avrupa arasında ekonomik bağlantıların artmasına yardımcı olacağı düşünülüyor

  Uzunluk

  14 km, Herbiri 7 km olan iki kısımdan oluşuyor.

  Cebelitarik tüneli

  Dünyanın çeşitli devletlerince boğaz altından bir tünelin geçirilmesi düşünülmüş ve planı hazırlanmış ise de, tatbik sahasına konulmamıştır. Afrika ve Avrupa kıtalarını birleştirecek olan tünel, Panama Kanalı ve İngiltere-Fransa arasındaki Manş Tüneli gibi, dünyanın en büyük mühendislik harikaları arasına girecek. Akdeniz’in Atlas Okyanusu’na açılan "şişeağzı" Cebelitarık Boğazı’nın iki kıtayı 5 milyon yıl önce ayırmasından bu yana, kimse iki ülke arasına bir köprü kurmayı başaramamıştı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cebelitarık Boğazı Nerede Forum Tarih
SAS-Malko-Cebelitarık'ta Mola Kitap, Resim ve Dergi 19 Şubat 2010
İstanbul ve Çanakkale boğazının ülkemiz açısından önemi kısaca Sorular ve Cevaplar 19 Şubat 2016
Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Yapılırken Çevrede Ne Gibi Değişiklikler Oldu Seviyeli-Ciddi Konular 21 Aralık 2013
Kuzey Adana Boğaziçi Pi Dershanesi Hakkında Bilgi Adana Çukurova Dersaneler 3 Aralık 2012
Boğaziçi Eğitim Merkezi Dershanesi Hakkında Bilgi Adıyaman Gölbaşı Adıyaman Tanıtımı 1 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş