Çaylı Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Zara Çaylı Köyü - Çaylı Köyü Hakkında Bilgiler - Çaylı Köyü ResimleriÇaylı, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adı, ilk kurulduğu dönemde bölgenin çok sulak olması nedeni ile köyde kömüş yetiştirilmesinin bol olmasından dolayı ismi böyle kalmıştır... Köyün eski adı Türk Kömüşlük' tür. Köyün adı daha sonraki yıllarda Çaylı Köyü olarak değiştirilmiştir. Köy, Selanik - Urfa (Erzurum üzerinden) & Badıllı - Trabzon - ve Bozok'dan gelen aileler tarafından kurulmuştur. İlk gelenler Müezzinoğullarıdır. Köyün geçmişi tahmini 300 yıllıktır. Köy ilk kurulduğunda çam ağaçları ile kaplı ormanın içerisinde bulunmakta iken, bugün pek ağaca rastlanmayan kıraç bir görüntü arz etmektedir. Bölgenin en kalabalık köylerinden idi. 100 hane üzerinde nüfüs vardı. Ancak yaşanan göç nedeni ile bügün ancak 7-8 hane sürekli yaşamaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Tipik türkmen adetleri mevcuttur. Sunni kökenlidir. Ağır kış şartlarının yüzyıllarca hakim olması, kışın çevre ile ulaşım ve iletişiminin tamamen kopması nedeni ile tarım kökenli yemek kültürü hakimdir. Kışa girerken bir kış boyu yetecek kavurma yapılır. Yazdan yapılan peynir küp kaplar ile toprak altına gömülür. Küp ile toplak altına gömüldüğü için adı küp peyniri kalmıştır. Eskiden yaz gelince hayvanlarda alınıp yaylalara çıkılırdı. Hıngel, madımak, pancar aşı, cikko, boşnak böreği, zarafat, kömbe, erişte, kuşkuş, kadayıf, kavutlu çorba, pestükan, vs. yemek çeşitleri mevcut olup bunlar bizzat kışa girmeden hazırlanmaktadır. Eskiden halı ve kilim dokumacılığı her evde yapılmakta iken bugün bu kültür tamamen kalkmıştır.

Coğrafya

Sivas iline 115 km, Zara ilçesine 45 km uzaklıktadır. Dağlık bir alanda geniş bir düzlük üzerinde kuruludur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 80
1997 92

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.önümüzdeki günlerde muhtarlık seçimleri olacakdır...

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2oo9 - Metin İNCE
2004 - Metin İnce
1999 -
1994 - ALİ İNCE
1989 - TURSUN YÜKSEL
1984 - MEHMET ALGÜL

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır Kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
 

Son düzenleyen: Moderatör:
#2
köyüm hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isterim bilgilendirirseniz sevinirim ayrıca son resim bizim köye ayit degil dir dir bilgiler se çok değerli dir emeği geçen herkese teşekkür ederim
 
Üst