Çayiçi Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Nevşehir İli Köyleri -Çayiçi Köyü Kozaklı -Çayiçi Köyü Hakkında Bilgiler -Çayiçi Köyü ResimleriKozaklı
Bilgiler
Nüfus 220 (2000)
Rakım 1140 metre
Koordinatlar
Posta Kodu 50600
Alan Kodu 0384
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Nevşehir
İlçe Kozaklı


Kültür

yabanlı aşireti içerisinde ataları gibi hareketli ve göç halinde olan çayiçi en geniş kültüre sahiptir.mutfağından adetlerine düğününden bayramına ataları türkmen bayat soyundan hiç sapmamıştır. türkmen bayat boyu yabanlı aşiretini merak eden çayiçine buyursun gelsin şanlı tarihimizi canlı olarak görsün.
İklim

Köyün iklimi.iklimi bozkır olup yeşil yaylaları ve akarsu mecraları vardır.arpa, bugday mercimek,nohut ve çeşitli hububat ürünleri yetişmektedir.üzüm bağları ve kayısı bagları mewcuttur ben yasin kaya yakında çayici köyünün video görüntüsünü yapacagım
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
align="center3500
2000 2850
1997 2550
Ekonomi

Köyün ekonomisi büyük ölçüde biçerdöver ve nakliye işi başta olmak üzere az da olsa tarıma dayalıdır. Köyün büyük bir bölümü çevre illerde kayseri,kırşehir,antalya gibi büyük şehirlerde ikamet etmektedir. köyden heryıl göç artmakta ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde esnaf ve tüccar olarak çalışmaktadırlar.büyük bölümü hurdacılıkla uğraşır


S (2009) -durdu öcal

2004 -Durdu ÖCAL
1999 -Durdu ÖCAL
1994 -Durdu ÖCAL
1989 -Durdu ÖCAL
1984 -Durdu ÖCAL
1976 -HÜSAMETTİN ÜNSAL
1975 -APDULLAH DÖLEK
1972 -
1968 -


Çayiçi Köyü, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Kırşehir yolu üzerinde 16. kilometrede yer alır.

1997'de 2555 olan nüfus, 2000'de 2800 olarak sayılmıştır. 350 haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 16 km'dir. İlköğretim Okulu, PTT Şubesi veya kanalizasyon şebekesi vardır, taşımalı eğitim yapılmaktadır.
Köyün Tarihçesi

1071 malazgirt zaferinden sonra horasandan anadoluya gelen yabanlı aşireti bayat boyuna mensup olup anadolunun islamlaşmasında ve türkleşmesinde büyük rolleri olmuştur.sis sancağı üzerinden bugünkü kozan ve kadirliden anadoluya girmişlerdir.bu yolculuk esnasında aşiretin bir kolu ayrılarak Afyona yönelmiş emirdağ ilçesini kurmuşlardır.diğerleri maraş akkişla topaklı kozaklı güzergahını izleyerek bugün yaşadığımız yerlere yerleşmiştir.yerleşik düzene geçmesi 1700-1750 yılları arasında olmuştur.iç anadoludaki yabanlıların babası AHMET AĞA idi.bu aganın CELİL,CULLU{çayiçi}HIZIR{hızıruşağı}SEYİD{sadin}BA YRAM{bayramuşağı}MEDET{medetsiz}ve ali,davut,yağmur ve mehmed isminde 10 oğlu vardı.on pare köy oluşturdular.çayiçi{FİLİNİ} de denilmektedir. Nedeni ise timur ankara savasında fillerini buraya saklamıştır oyıllarda samsun mevkiindeki suyun çıkış yeri olduğundan yabanlı aşiretinin merkezidir.Coğrafi özellikleri
Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır. Buna rağmen yeterli su vardır.eski bir yerleşim yeri olan çayiçide gezip görmeye değer tarihi mekanlar vardır.höyük bulunan samsun su mecrası,beştepeler,sıramaç kayalığı,gök pınardaki milattan önce 850 yılna ait taştan oyma evleri ve kayseri erciyes dağının muhteşem manzarası gömeye değer.
Tarım
Fazla Verimli olmayan saylık topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda Çayiçi köyünde ekilen başlıca tarım ürünü buğday, bazen de arpadır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
 

Üst